IEA: słabe perspektywy przed węglem

opublikowano: 18-12-2015, 12:02

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ocenia, że globalny popyt na węgiel, największe źródło emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez człowieka, utknął w martwym punkcie w zeszłym roku. Stało się tak po raz pierwszy od lat 90. minionego wieku, donosi serwis Associated Press.

W najnowszym raporcie, organizacja z siedzibą w Paryżu podkreśla cytowany spadek zapotrzebowania na surowiec ze strony Chin, największego na świecie konsumenta węgla. Równocześnie kraj zza Wielkiego Muru systematycznie zwiększa i to w dużej skali infrastrukturę wykorzystującą odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wodne, słoneczne i wiatrowe. Dodatkowo obserwujemy ograniczenie aktywności w przemysłach opartych na węglu, jak w przypadku hut i cementowni.

Węgiel kamienny
Węgiel kamienny
Bloomberg

Agencja  przewiduje, że udział węgla w produkcji energii elektrycznej na całym świecie spadnie z obecnego poziomu 41 proc.  do 37 proc. w 2020 roku, choć popyt na węgiel wzrośnie w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej.

Szef IEA Fatih Birol stwierdził również, że polityka ochrony środowiska, w tym ubiegłotygodniowe porozumienia szczytu klimatycznego w Paryżu będą prawdopodobnie w dalszym ciągu ograniczać globalne zapotrzebowanie na węgiel.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane