IGA wyłoży 25 mln zł na rozbudowę fabryki

Piotr Wielicki
12-02-2001, 00:00

IGA wyłoży 25 mln zł na rozbudowę fabryki

Spółka negocjuje z władzami Grodziska pokrycie kosztów budowy dróg

Inter Groclin Auto, wielkopolski producent siedzeń i tapicerki samochodowej, zainwestuje w rozwój firmy 25 mln zł. Spółka chce także, aby pieniądze z jej podatków samorząd wykorzystał na modernizację lokalnych dróg.

Inter Groclin Auto przedstawił władzom samorządowym Grodziska Wielkopolskiego plany rozwojowe firmy.

— Staramy się podkreślać rolę, jaką nasza firma odgrywa na lokalnym rynku gospodarczym. W efekcie zrodziła się idea współpracy władz powiatowych i gminnych Grodziska i IGA. Jej celem ma być tworzenie podstaw do rozwoju gospodarczego naszego środowiska lokalnego — tłumaczy Wojciech Witkowski, wiceprezes IGA.

IGA proponuje, by tutejsze władze przyjęły program inwestycyjny firmy, ukierunkowany na rozwój lokalnej infrastruktury.

— Nie ukrywamy, że chcielibyśmy dojść do porozumienia w tej sprawie z miejscowymi władzami — mówi Wojciech Witkowski.

Wzrośnie zatrudnienie

Elementem programu inwestycyjnego IGA są budowane obecnie przez firmę nowe hale, w których w marcu ma ruszyć produkcja siedzeń i tapicerki samochodowej. W rozbudowę fabryki spółka z Grodziska zainwestuje w tym roku 25 mln zł. Władze firmy zapowiadają, że w nowym zakładzie znajdzie pracę 500 osób.

— Zamierzamy zatrudnić nowych pracowników, głównie na stanowiskach szwacz i tapicer, aby sprostać nowym zamówieniom. Nabór już rozpoczęliśmy — wyjaśnia Wojciech Witkowski.

Nowe zamówienia, o których wspomina Wojciech Witkowski, dotyczą produkcji i dostaw poszyć foteli dla Volvo. Inter Groclin Auto ma wyprodukować do 2006 r. poszycia do 90 tys. samochodów tej marki, dla modeli V70 i F80. Zarząd firmy liczy, że dzięki umowie, podpisanej w grudniu 2000 r. z firmą Lear Corporation, która świadczy usługi outsourcingowe dla Volvo w zakresie foteli aut tej marki, IGA zwiększy w 2001 r. przychody ze sprzedaży o ponad 90 proc.

Zakłady IGA w Grodzisku Wielkopolskim i Karpicku produkują na potrzeby Volvo od 1997 r.

4,5 mln zł na drogi

Zarząd firmy przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat spółka odprowadzi do miejskiej kasy około 4,5 mln zł podatków. Zdaniem Wojciecha Witkowskiego, pieniądze te mogłyby być przeznaczone na modernizację ulicy Powstańców Chocieszyńskich. Remont drogi pozwoliłby na dogodny dojazd do budowanych obecnie nowych hal produkcyjnych IGA.

— Jeżeli władze Grodziska nie mają w tej chwili środków na tę inwestycję, możemy wyłożyć pieniądze, które samorząd zwróciłby nam w dogodnym dla siebie terminie — mówi Wojciech Witkowski.

Proponuje też inne rozwiązanie: IGA może gwarantować kredyt, który gmina i starostwo mogłyby zaciągnąć na realizację tej inwestycji drogowej.

Projekt porozumienia trafił już do starostwa i UMiG w Grodzisku. Władze lokalne mają kilka dni na zapoznanie się z propozycjami IGA. Rozmowy mają być kontynuowane w tym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IGA wyłoży 25 mln zł na rozbudowę fabryki