II filar: rynek podzielony w 70 proc.

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 02-07-1999, 00:00

II filar: rynek podzielony w 70 proc.

ZUS przyśpieszył wysyłanie pieniędzy do funduszy emerytalnych. Od początku tygodnia na konta OFE przekazał już ponad 20 mln zł. Stanowi to około 13 proc. kwoty, jaką powinien wysłać za kwiecień oraz 10 proc. kwoty, którą powinien przekazać do dziś. Do OFE przystąpiło już 4,4 mln osób.

Sprawniejsze wysyłanie składek od początku tego tygodnia umożliwia dokonana 22 czerwca (weszła w życie 23 czerwca) nowelizacja rozporządzenia, dotyczącego m.in. trybu rozliczania i wpłat składek do OFE. Noweli domagał się sam ZUS. Dzięki niej do funduszy wpłynęło już ponad 20 mln zł, czyli 18 mln zł więcej niż było na ich kontach jeszcze w ubiegłym tygodniu (do minionego tygodnia ZUS przekazał do OFE niewiele ponad 1,5 proc. należności — 2,6 mln zł).

ZUS poprawia sam

Nowela umożliwia ZUS dokonywanie korekt na dokumentach rozliczeniowych. Dzięki temu tylko niektóre błędnie wypełnione dokumenty, których zakład nie będzie w stanie poprawić, będą zwracane do pracodawcy.

ZUS przekazał również OFE ponad 1000 zł odsetek za opóźnienia. Do zakładu wpłynęło około 4,4 mln poprawnych danych o klientach OFE. Jeżeli sprawdzą się szacunki i do II filaru przystąpi 6,5 mln osób, to już dziś można powiedzieć, że po trzech miesiącach akwizycji do OFE przystąpiło około 70 proc. potencjalnych chętnych. Średnia składka przesyłana miesięcznie przez ZUS do funduszu za jednego ubezpieczonego wynosi około 100 zł. Można przyjąć, że fundusze czekają teraz na przesłanie przez ZUS około 350 mln zł.

PZU goni CU

Największy fundusz na rynku —Commercial Union OFE BPH CU WBK — ma obecnie ponad 1,3 mln klientów zgłoszonych do ZUS. W funduszu zwiększyła się również — do 40 tys.— liczba akwizytorów.

W ostatnim czasie szybko zwiększa liczbę klientów OFE PZU Złota Jesień. Fundusz ma obecnie 980 tys. klientów. Trzeci jest OFE Nationale- -Nederlanden z 877 tys klientów. Na czwartej pozycji znajduje się AIG OFE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że fundusz ten ma około 300 tys. klientów. Ponad 220 tys. klientów ma fundusz Norwich Union. Podobnie Zurich Solidarni OFE, który na koniec czerwca podawał liczbę 200 tys. uczestników. Niebawem tyle samo klientów zdobędzie także Bankowy OFE. Fundusz Skarbiec-Emerytura zwerbował ponad 190 tys. osób. 130 tys. klientów zdobył fundusz Winterthur, ponad 100 tys. zaś fundusz Ego. Pozostałe OFE, jak PBK Orzeł i Dom, dobijają właśnie do liczby 100 tys. klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / II filar: rynek podzielony w 70 proc.