IKEA buduje sześć fabryk

MAG
opublikowano: 23-01-2009, 00:00

Szwedzi, którzy mają w Polsce wydać 6 mld zł w osiem lat, są blisko decyzji o lokalizacji centrum produkcyjnego za 300 mln EUR.

Szwedzi, którzy mają w Polsce wydać 6 mld zł w osiem lat, są blisko decyzji o lokalizacji centrum produkcyjnego za 300 mln EUR.

W poniedziałek Ingvar Kamprad, założyciel firmy IKEA, spotkał się z Waldemarem Pawlakiem, ministrem gospodarki. Polskę obiegła informacja, że grupa, która dotychczas zainwestowała w Polsce 4 mld zł, wyda kolejne 6 mld zł w osiem lat. Zainwestuje w fabryki, centra handlowe i sklepy. Pierwszy z planowanych zakładów produkcyjnych ma powstać w Polsce wschodniej. Wiemy więcej.

Białowieża i okolice

— To inwestycja wartości 300 mln EUR. IKEA chce zbudować sześć hal produkcyjnych w jednym miejscu: tartak, zakład płyt wiórowych, zakład płyt HDF, w dalszej perspektywie fabrykę elementów mebli kuchennych — ujawnia źródło "PB".

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w grę wchodzą okolice Białegostoku i Bielska Podlaskiego.

— Decyzja o lokalizacji ma zapaść w 2-3 tygodnie — twierdzi jeden z rozmówców.— Nie mamy jeszcze konkretnie wybranego miejsca ani innych detali. Jak tylko pojawią się szczegóły związane z inwestycją, poinformujemy o tym — mówi Karolina Horoszczak z firmy IKEA.

Informacje o nowej inwestycji grupy pojawiły się w ubiegłym roku. Najważniejszą kwestią było zapewnienie sobie przez Szwedów dostaw drewna. Wygląda na to, że udało się.

Idą za ciosem

Swedwood, firma produkcyjna z grupy IKEA, otworzyła niedawno fabrykę w Wielbarku koło Szczytna. To duży teren, kilkadziesiąt hektarów, kilka hal, kilka tysięcy powierzchni zadaszonej. Inwestycja kosztowała 400 mln zł. Docelowo ma tu pracować 700 osób. Swedwood ma 14 zakładów produkcyjnych w zachodniej, południowej i północno-wschodniej Polsce.

IKEA Retail ma siedem sklepów, dwa z nich rozbudowuje. W sześciu z nich Inter IKEA Centre Poland zbudowała i zarządza parkami handlowymi. W Łodzi trwa budowa sklepu IKEA i centrum handlowego Port Łódź. Kilka miesięcy temu IKEA kupiła teren pod budowę sklepu z centrum handlowym w Lublinie.

10

tys. Tylu pracowników zatrudnia grupa IKEA w Polsce...

30

tys. ...a tyle osób pracuje u dostawców, poddostawców, firm usługowych i partnerów biznesowych firmy IKEA w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane