IKEA chce rozliczać się w Polsce

MB
opublikowano: 05-01-2010, 00:00

Łódź, Poznań, Wrocław

Szwedzki koncern inwestuje nie tylko w sklepy i fabryki

Łódź, Poznań, Wrocław

— w jednym z tych miast

spółka może stworzyć

centrum księgowe

na ponad 500 osób.

Gdy blisko rok temu po spotkaniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem Ingvar Kamprad, założyciel firmy IKEA, zapowiedział, że w osiem lat grupa wyda w Polsce 6 mld zł, wiadomo było, że chodzi o inwestycje w centra handlowe i fabryki. Okazuje się, że nie tylko.

— IKEA rozważa uruchomienie w Polsce centrum, które obsługiwałoby operacje księgowe całej grupy. W grę wchodzą Łódź, Poznań i Wrocław. W pierwszym etapie w centrum ma pracować 200-300 osób, docelowo ponad 500 — twierdzi źródło "PB".

Zgodny chór

— Nie ma jeszcze decyzji, że to na pewno będzie Polska. Konkurujemy z co najmniej dwoma innymi krajami — dodaje kolejny rozmówca.

Chodzi o tzw. Shared Service Center, centrum usług wspólnych wykonywanych dla swojej firmy.

Tych wieści nie potwierdza żadna z zainteresowanych stron.

— Nie mamy żadnej informacji na ten temat — ucina Aleksandra Sikora z biura prasowego grupy IKEA.

— Nie komentuję — tak zapytani o projekt odpowiadają jednogłośnie: Aleksandra Suszczewicz z Urzędu Miasta Łodzi, Sebastian Bedekier z Poznania i Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Rządowe wsparcie

Jednak coraz więcej firm decyduje się na otwieranie nowych lub rozbudowę obecnych centrów usług w Polsce. Ostatnio zrobiły to m.in. IBM czy Hewlett-Packard. Według założonej jesienią 2009 r. Fundacji Instytut Outsourcingu, przy zatrudnieniu 45 tys. osób branża generuje dla polskiej gospodarki 2 mld USD rocznie. W najbliższych latach zatrudnienie ma wzrosnąć do 70 tys. osób. 80 proc. globalnych firm planuje przenosić usługi informacyjne i biznesowe za granicę. Na wsparcie polskiego rządu czeka ponad 20 zagranicznych firm, które chcą otwierać nowe lub poszerzać obecne centra usług. To ponad 10 tys. miejsc pracy i 2 mld zł inwestycji.

Przed świętami Bożego Narodzenia rząd przyjął programy wieloletnie dla firm: Unicredit (centrum finansowe w Szczecinie, 435 pracowników), State Street Services (centrum BPO w Krakowie, 334 osoby), Steria Polska (centrum wsparcia procesów IT w Katowicach, 250 miejsc pracy) i Fujitsu Services (centrum w Łodzi, 450 etatów).

— Ważny jest teraz rozwój nowych miast, do których nie napłynęło jeszcze dużo inwestycji usługowych. Mam tu na myśli m.in. Szczecin czy Lublin. Ciekawą lokalizacją mógłby być także Poznań, bo ostatnio firmy omijały to miasto — uważa Jacek Levernes, szef Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) i prezes Global e-Business Operations, centrów usług Hewlett-Packard w regionie EMEA.

Inwestycje IKEA w Polsce

Sklepy — największy w Polsce został otwarty w listopadzie 2009 r. w Łodzi, zatrudnia 300 osób. Trwa budowa Portu Łódź (200 mln EUR inwestycji, 2 tys. pracowników), otwarcie planowane wiosną 2010 r. Kolejne sklepy mają powstawać w: Lublinie — 180 mln EUR, 2,5 tys. pracowników, Poznaniu — Miasteczko Handlowe Bulwary Poznańskie, 80 mln EUR oraz Bydgoszczy i Rzeszowie.

Fabryki — w okolicach Bielska Podlaskiego, w gminie Orla, w pierwszym etapie inwestycji za 140 mln EUR ma powstać fabryka płyt HDF z tartakiem i lakiernią. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o problemach z odrolnieniem ziemi pod ten projekt. Docelowo — jak twierdzą władze gminy Orla — inwestycja ma sięgnąć 340 mln EUR.

Centrum Dystrybucji — w Jarostach w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego trwa rozbudowa centrum o 50 tys. mkw. — dziś jest to 120 tys. mkw. i pracuje tu ponad 300 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu