IKEA ma już grunt w Podlaskiem

PAP
opublikowano: 20-01-2010, 15:10

Koncern IKEA otrzymał w środę z  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdzenie, że jest właścicielem gruntów w gminie Orla w Podlaskiem. IKEA chce tam zbudować fabrykę płyt HDF - poinformowała PAP rzeczniczka firmy Aleksandra Sikora.

Budowa fabryki IKEA w gminie Orla ma być jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich latach. Koncern chce tam zainwestować 340 mln euro i zatrudnić docelowo 2 tys. osób.

Jak wyjaśniła Sikora, decyzja MSWiA potwierdza, że spółka Swedspan Polska sp. z o.o. należąca do grupy IKEA - jako firma zagraniczna - nabyła grunty pod fabrykę w gminie Orla. Do zgody na nabycie ziemi potrzebna była m.in. pozytywna opinia z Ministerstwa Rolnictwa, iż nie zgłasza ono sprzeciwu do takiej transakcji i taką pozytywną opinię resort rolnictwa wydał.

Wciąż nie ma natomiast podpisanej przez ministra rolnictwa zgody na odrolnienie części gruntów, potrzebnych pod budowę fabryki IKEA w Podlaskiem, o co wnioskowała gmina Orla - przyznała w środę w rozmowie z PAP dyrektor biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa Małgorzata Książyk.

Chodzi o 46 hektarów gruntów III i IV klasy we wsiach Koszki i Topczykały (w sumie koncern IKEA ma tam ok. 100 ha). Bez tej zgody fabryka nie powstanie. Według resortu rolnictwa korzyści z działalności rolnej na tym gruncie byłyby większe, niż z wybudowania tam fabryki. Gmina Orla od tej decyzji się odwołała.

Sprawę odwołania omawiało we wtorek kierownictwo ministerstwa rolnictwa. Książyk nie chciała jednak odpowiedzieć wprost, jaka decyzja została podjęta. "Postanowienie ministra w tej sprawie zostanie przesłane zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego wójtowi gminy w ciągu 30 dni od daty przekazania wniosku do ministerstwa rolnictwa" - powiedziała. Przypomniała, że odwołanie od gminy wpłynęło pod koniec grudnia 2009.

Wójt Orli Piotr Selwesiuk podkreślił, że wciąż nie ma żadnej informacji z resortu rolnictwa o zgodzie na odrolnienie ziemi.

Jak poinformowała PAP Sikora, IKEA planuje rozpocząć inwestycję w gminie Orla w drugim kwartale 2010 roku "po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń". Chodzi o pozwolenie na budowę, a przedtem prawomocną decyzję środowiskową. Gmina Orla wydała pozytywną decyzję środowiskową 31 grudnia, w ciągu 28 dni ma się ona uprawomocnić - dodała Sikora. Przedtem musi się wyjaśnić sprawa zgody na odrolnienie.

IKEA poinformowała oficjalnie, że zamierza zainwestować w gminie Orla 340 mln euro i docelowo zatrudnić 2 tys. osób. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcie budowy ma powstać tartak i fabryka ultracienkich płyt HDF oraz lakiernia, w które koncern zainwestuje 140 mln euro i zatrudni 250 osób. W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane