Ile może kosztować faktoring

opublikowano: 21-11-2019, 22:00

Rośnie odsetek przedsiębiorstw korzystających z usługi finansowania faktur — wynika z badania „Percepcja faktoringu w MŚP”, przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG), spółki faktoringowej z grupy Kaczmarski.

W tym roku na to rozwiązanie zdecydowało się 12 proc. mikro-, małych i średnich firm. To ponad cztery razy więcej niż w 2016 r., kiedy przedsiębiorców korzystających z faktoringu było 2,8 proc. Do finansowania faktur zachęcają przedsiębiorców przede wszystkim długie terminy zapłaty w sytuacji, gdy potrzebują pieniędzy na bieżącą działalność. Jednak małe i średnie firmy nie chcą faktoringu za wszelką cenę. Z badania wynika, że trzy czwarte takich podmiotów uważa, że maksymalny koszt faktoringu za 30 dni finansowania powinien wynosić nie więcej niż 2 proc. wartości faktury. Natomiast blisko 6 proc. przedsiębiorców byłoby skłonnych zaakceptować próg cenowy faktoringu na poziomie 3-4 proc. Zdaniem MŚP główne zalety faktoringu to szybkość pozyskania pieniędzy, minimum formalności i niższy koszt pozyskania pieniędzy w porównaniu z kredytem.

2 proc. Maksymalnie taką część wartości faktury powinien stanowić koszt faktoringu – uważa trzy czwarte MŚP...

3-4 proc. …a takie koszty faktoringu zaakceptowałoby 6 proc. małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu