Ile zarabia doradca finansowy?

DI, AlertFinansowy.pl
opublikowano: 12-03-2010, 11:26

Gdy boom na kredyty hipoteczne się skończył, zarobki doradców finansowych spadły. Ale ludzie ci nadal zarabiają nieźle.

Nieoficjalnie można się dowiedzieć o zarobkach sięgających 20-30 tys. - i to w kryzysie. Ale w zawodzie doradcy finansowego śmietankę spijają tylko nieliczni.

Zobacz więcej

Na polskim rynku doradztwa finansowego pierwszy był Expander.

Portal AlertFinansowy.pl postanowił sprawdzić, jak dziś wyglądają zarobki doradców finansowych. Powołał się m.in. na Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak. Wynika z niego, że mediana wynagrodzenia doradców pracujących w dużych miastach to 4500 zł, ale 25 proc. doradców zarabia powyżej 7138 zł miesięcznie.

Aż 31 proc. wynagrodzenia stanowi prowizja, a ta w firmach doradztwa finansowego waha się między 0,5 proc., a 1,5 proc. od kwoty udzielonego kredytu. To jeśli chodzi o miasta duże. W tych do 100 tys. mieszkańców proporcje wynikają zgoła inaczej. Mediana zarobków wynosi tam 2730 zł, a udział w premii wynosi 20 proc. Jednocześnie 25 proc. doradców zarabia poniżej 2000 zł, a w dużych miastach poniżej 3100 zł.

Tak jest teraz, a jak było przed kryzysem?

Lata 2006-2007 był okresem obfitych żniw firm doradztwa finansowego. Wynagrodzenia doradców rzadko spadały poniżej 10 tys. zł miesięcznie. Normą natomiast były zarobki rzędu 20 tys., a nawet 30 tys. zł. Wszystko dzięki boomowi na kredyty hipoteczne, z których doradcy mają największe prowizje. A jest co dzielić.

Według Związku Firm Doradztwa Finansowego w 2009 r. firmy te sprzedały kredyty hipoteczne za ponad 11 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, AlertFinansowy.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu