Ile zarabiają prezesi giełdowych banków

Wojciech Boczoń, Bankier.pl
opublikowano: 14-03-2018, 22:00

Najwięcej na pensje swoich prezesów wydał w 20 Bank Pekao — łącznie prawie 11 mln zł

Zarobki prezesów banków przeciętnego Polaka mogą przyprawić o zawrót głowy. Podczas gdy średnie wynagrodzenie pracowników według GUS to kwota 4 tys. zł brutto miesięcznie, to pensje prezesów liczone są w milionach. Najlepiej zarabiają obcokrajowcy oddelegowani do pracy w Polsce przez banki matki.

Podobnie jak w ubiegłym roku, rekordowa kwota (pensja, odprawy i akcje fantomowe) zasiliła konto Luigiego Lovaglia, który zasiadał w fotelu prezesa Banku Pekao do połowy czerwca 2017 r. Łącznie zgarnął 9,8 mln zł. Pensja wypłacona mu za przepracowanie całego 2016 r. wyniosła 12 mln zł. Dla porównania jego następca — Michał Krupiński — zarobił przez drugą połowę roku raptem 1 mln zł. Łącznie Bank Pekao wydał na pensje prezesów w 2017 r. 11,8 mln zł.

Na drugim miejscu w zestawieniu najlepiej zarabiających prezesów w 2017 r. znalazł się Wojciech Sobieraj — prezes Alior Banku do czerwca 2017 r. Za pierwsze sześć miesięcy ubiegłego roku bank wypłacił mu 6,2 mln zł pensji, odpraw i bonusów. Dla porównania, za cały wcześniejszy rok zarobił 4,7 mln zł. Następcą Wojciecha Sobieraja został Michał Chyczewski, któremu bank wypłacił za drugie półrocze 809 tys. zł. W tym tygodniu Michał Chyczewski zrezygnował z funkcji prezesa Alior Banku, nie podając przyczyny. Jego miejsce zajęła Katarzyna Sułkowska, która z bankiem związana jest od początku.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje prezes Joao Nuno Lima Bras Jorge. Prezes Banku Millennium zarobił w 2017 r. 5 mln zł, czyli o 300 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Jest to zarazem najlepiej zarabiający prezes banku w Polsce, który nadal piastuje swoje stanowisko. Na kolejnej pozycji uplasował się szef mBanku — Cezary Stypułkowski. Jego pensja wzrosła w stosunku do poborów za ubiegły rok o 100 tys. zł, do poziomu 3,9 mln zł.

Prezes największego ba w Polsce — PKO BP, zar „raptem” 3,3 mln zł. Pe Zbigniewa Jagiełły była w sza od poborów pobran rok wcześniej o 400 tys Tyle samo zarobił szef Banku Śląskiego — Bru Bartkiewicz. W zestawieniu na ostatnich pozycjach znajdują prezesi, którzy w wyniku zmian w zarządzie na kierowniczych stanowiskach zasiadali tylko przez kilka ostatnich miesięcy 2017 r. Oprócz Michała Krupińskiego z Pekao i Michała Chyczewskiego z Aliora są tam Tobiasz Bury z Idea Banku i Przemysław Gdański z BGŻ BNP Paribas. Pierwszy z nich zastąpił w listopadzie Jarosława Augustyniaka, drugi zasiadł w fotelu zajmowanym wcześniej przez Tomasza Bogusa. Jak na tym tle wyglądają zarobki pozostałych bankowców? Z raportu rocznego grupy PKO BP wynika, że przeciętne wynagrodzenie miesięczne na stanowisku dyrektora w banku to niecałe 19 tys. zł brutto. Mniej zarabiają panie — 14 tys. zł. Kierownicy dostają 11 tys. zł miesięcznie, a pozostali pracownicy 6,7 tys. Są to stawki uśrednione dla całego banku. W oddziałach płacą mniej — dyrektor zarabia 11,6 tys. zł, kierownik 8 tys. zł, a pozostali pracownicy 4,5 tys. zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ile zarabiają prezesi giełdowych banków