Impera zapoluje na małe firmy

Fundusz rozstał się ze wspólnikiem i zmniejszył zadłużenie. Teraz zaczyna nowe życie ­— inwestycje i pozyskiwanie kapitału

DM IDMSA wycofał się z IDM Capital, czyli podmiotu, który został stworzony w grudniu 2010 r. przez DM IDMSA i Supernova Fund, pierwotnie pod nazwą Supernova IDM Fund.

DOŚWIADCZONY
Z PIENIĘDZMI:
Łukasz Kręski, prezes
Impery Capital,
zbudował od zera
kilka biznesów,
z jednego wyszedł
już z dużym zyskiem.
Teraz przeistacza
się z przedsiębiorcy
w inwestora. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

DOŚWIADCZONY Z PIENIĘDZMI: Łukasz Kręski, prezes Impery Capital, zbudował od zera kilka biznesów, z jednego wyszedł już z dużym zyskiem. Teraz przeistacza się z przedsiębiorcy w inwestora. [FOT. ARC]

— Po trzech latach zakończyliśmy mariaż z DM IDMSA. Mieliśmy inne pomysły na rozwój, a poza tym DM IDMSA zdecydował się na sprzedaż aktywów. Dlatego postanowiliśmy pójść różnymi drogami. DM IDMSA wziął aktywa, natomiast my — czyli zespół zarządzających — zostaliśmy w funduszu Impera Capital (dawniej BBI Capital) i zatrzymaliśmy zespół pracowników, bo zamierzamy rozwijać działalność inwestycyjną — mówi Łukasz Kręski, prezes Impera Capital.

Oprócz niego w gronie partnerów funduszu są Andrzej Ziemiński, Adam Wojacki z dawnego IDM Capital i Cezary Gregorczuk, który ma 17 proc. akcji Impery. Dzielenie majątku w funduszu IDM Capital było skomplikowanym i czasochłonnym procesem, ale to niejedyne, czym partnerzy zajmowali się w minionym roku.

— Mieliśmy mnóstwo pracy z porządkowaniem portfela i redukcją zadłużenia.

Sprzedaliśmy pakiety akcji Hardeksu, Tella i Dominium, dzięki czemu zmniejszyliśmy dług z 30 mln zł do 3 mln zł. Pozyskaliśmy inwestora do spółki Invento, który na rozpoczęcie globalnej komercjalizacji plastikowej puszki przeznaczył 6,3 mln zł. W portfelu funduszu są teraz aktywa warte ok. 50 mln zł — mówi Łukasz Kręski.

Bez obciążeń

Główne aktywa Impery Capital to obecnie mniejszościowe pakiety akcji: Awbudu, Korporacji Budowlanej Kopahaus, Internity, Zakładów Mięsnych Silesia i Grupy Exorigo-Upos. Do tego dochodzi fundusz Impera Seed (dawniej BBI Seed Fund) stworzony razem z Krajowym Funduszem Kapitałowym, w którym jest jeszcze ok. 20 mln zł na inwestycje.

— Zamykamy przeszłość i zaczynamy nowe życie Impery, bez długu i obciążeń zewnętrznych. W tym półroczu chcemy wyjść z dwóch-trzech inwestycji i koncentrować się na nowych inwestycjach oraz nowych funduszach. Od czerwca budowaliśmy portfolio potencjalnych projektów i w pierwszym kwartale chcemy dokonać dwóch-trzech inwestycji, głównie z Impery Seed — zapowiada Łukasz Kręski. W najbliższych tygodniach Impera Capital przedstawi strategię rozwoju na najbliższe lata. Co w niej będzie?

— Pracujemy nad strategią. Docelowo Impera Capital ma być funduszem funduszy i jednocześnie podmiotem zarządzającym funduszami celowymi. Przychody spółki będą pochodziły z wyjść z inwestycji i opłaty za zarządzanie. Fundusze planujemy tworzyć z inwestorami zewnętrznymi: Krajowym Funduszem Kapitałowym, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz funduszami zagranicznymi. Impera będzie wnosić doświadczenie partnerów zarządzających i oczywiście kapitał, który planujemy pozyskiwać z emisji akcji lub obligacji — mówi Łukasz Kręski.

Zgrany zespół

Czym będzie przekonywał inwestorów do współpracy?

— Nasi partnerzy mają duże doświadczenie, interesujące pomysły oraz uzupełniające się kompetencje. Ja wywodzę się ze start-upu, Andrzej Ziemiński ma doświadczenie w inwestycjach giełdowych, Cezary Grzegorczuk to świetny specjalista w inżynierii finansowej, a Adam Wojacki to menedżer i inwestor, który zna dobrze rynek polski i ukraiński. W takim zespole pracujemy od trzech lat i widzimy, że ten miks daje bardzo dobre efekty. Potrafiliśmy uporządkować i zrestrukturyzować dług w spółce, przeprowadziliśmy inwestycje i wyszliśmy z kilku projektów, a do dwóch ze spółek portfelowych pozyskaliśmy inwestora — mówi Łukasz Kręski.

Partnerzy przekonują, że potrafią tworzyć firmy i sprzedawać z zyskiem — ukasz Kręski sprzedał niedawno akcje Work Express do Work Service, wypracowując średnioroczną stopę zwrotu z inwestycji (IRR) na poziomie 80 proc. Natomiast Adam Wojacki w 2013 r. pozbył się Humanway. Założyciele Impery mają już sprecyzowane plany na przyszłość.

— Oprócz funduszu seed chcielibyśmy stworzyć fundusz venture capital o wielkości 20-50 mln zł oraz fundusz dedykowany do większych inwestycji o wielkości ok. 100 mln EUR, ale to pewnie za dwa-trzy lata — mówi Łukasz Kręski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Impera zapoluje na małe firmy