Impexmetal celuje w przetwórstwo

GRA
opublikowano: 17-11-2008, 00:00

Redukcja kosztów i zadłużenia, zamknięcie produkcji aluminium i rozwój przetwórstwa — na tym skupi się teraz Impexmetal.

Redukcja kosztów i zadłużenia, zamknięcie produkcji aluminium i rozwój przetwórstwa — na tym skupi się teraz Impexmetal.

Metalurgiczny Impexmetal ze stajni Romana Karkosika nie narzeka na brak wyzwań. Przede wszystkim musi teraz ciąć koszty i zadłużenie.

— Oszczędności zamierzamy szukać m.in. w logistyce. Jeśli chodzi o zadłużenie, to do końca roku powinniśmy je zmniejszyć jeszcze o 30 mln zł, z obecnych 578 mln zł netto — szacuje Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Duże zmiany czekają Hutę Aluminium Konin (HAK), która jest oddziałem Impexmetalu. Od nowego roku huta zacznie likwidację wydziału elektrolizy, zajmującego się produkcją aluminium pierwotnego.

— Szacujemy właśnie koszty tej operacji. Wartość netto środków trwałych tego wydziału to 49 mln zł, przy czym ponad 20 mln zł to wartość rynkowa samego aluminiowego oszynowania wanien elektrolitycznych — wyjaśnia Piotr Szeliga.

HAK skoncentruje się teraz na przetwórstwie aluminium, które zależy od cen energii i surowca w mniejszym stopniu niż elektroliza.

— Pracujemy nad akwizycjami niewielkich podmiotów z branży aluminium. Na to m.in. przeznaczymy pieniądze pochodzące ze sprzedaży zależnego Baterpolu — zapowiada Piotr Szeliga.

Umowa sprzedaży Baterpolu, spółki zależnej Impexmetalu, zajmującej się recyklingiem akumulatorów, zostanie prawdopodobnie podpisana do końca tego roku.

— Transakcję mogłyby opóźnić jedynie ewentualne problemy z uzyskaniem przez kupca zgody UOKiK lub ze zdobyciem finansowania. Ale na razie się na to nie zanosi — zapewnia Piotr Szeliga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane