Impexmetal sprzedaje Zawiercie za 200 mln zł

Marcin Goralewski
opublikowano: 24-07-2003, 00:00

Impexmetal z powodzeniem zakończył negocjacje w sprawie sprzedaży Huty Zawiercie. Do kasy spółki powinno wkrótce trafić 200 mln zł. Akcje firmy poszły ostro w górę.

Niespełna dwa tygodnie dodatkowych negocjacji między giełdowym Impexmetalem i szwajcarskim oddziałem amerykańskiego koncernu Commercial Metals International (CMI) wystarczyły, aby sfinalizować transakcję sprzedaży Huty Zawiercie. Impexmetal znalazł kupca na 71,1 proc. akcji huty za 200 mln zł. Księgowy zysk z transakcji sięgnie ponad 100 mln zł. Wartość ewidencyjna zbytych aktywów w księgach rachunkowych wynosi bowiem 93 mln zł.

— Uważamy, że to dobra transakcja. Niewątpliwym sukcesem jest również cena, jaką uzyskamy za akcje Huty Zawiercie. Jej wpływ znacząco poprawi nasze finanse — podał zarząd giełdowego holdingu w komunikacie.

Zadowolony jest także kupujący.

— Przejęcie tego zakładu to dla nas wielka szansa. Do naszej grupy dołączamy nowoczesną hutę, z bardzo dobrze wykwalifikowanymi pracownikami i lokalizację w środkowej Europie. Huta Zawiercie, od sześciu lat notująca zyski, jest perłą na polskim rynku stali — mówi Stanley Rabin, szef CMI.

Transakcja na razie ma charakter warunkowy. Jej finalizacja uzależniona jest od zgody UOKiK, MSWiA, zwolnienia Impexmetalu od poręczeń udzielonych hucie oraz zwolnienia przez BRE Bank sprzedawanych akcji z zastawu zabezpieczającego kredyty udzielone Impexmetalowi. Strony spodziewają się, że formalności zostaną załatwione w ciągu trzech miesięcy.

Drobni akcjonariusze z zadowoleniem przyjęli informację o sprzedaży Zawiercia. Notowania spółki wzrosły o prawie 4 proc., a cena jednej akcji była najwyższa od dwóch lat. Na wzroście kursu zyskali głównie Skarb Państwa, Nomura i Templeton, czyli trzej główni udziałowcy Impexmetalu.

Huta Zawiercie jest trzecim — po koncernie Polskie Huty Stali i Hucie Częstochowa — producentem stali w Polsce. Po siedmiu miesiącach tego roku spółka miała zarobić więcej niż w całym 2002 r., czyli ponad 14 mln zł. Teraz huta liczy na nowe inwestycje.

— Decyzje inwestycyjne należą do inwestora. Zarząd może jedynie wskazywać potrzebne przedsięwzięcia. Do takich należy budowa nowego pieca za mniej więcej 37 mln zł oraz nowej walcowni, kosztem około 150-200 mln zł — twierdzi Jan Sawczuk, dyrektor biura zarządu spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impexmetal sprzedaje Zawiercie za 200 mln zł