Indeks blue chipów dotarł do szczytu hossy z lutego

(Artur Szymański)
13-07-2005, 11:37

Po słabym początku sesji na GPW, druga godzina notowań przynosi wyjście na plus. Podobnie jak wczoraj warszawskim inwestorom pomaga rosnący indeks sąsiedniej giełdy budapeszteńskiej.

Po słabym początku sesji na GPW, druga godzina notowań przynosi wyjście na plus. Podobnie jak wczoraj warszawskim inwestorom pomaga rosnący indeks sąsiedniej giełdy budapeszteńskiej.

BUX idzie w górę już o 1 proc. co wyciąga za uszy nasz WIG20. Na początku drugiej godziny sesji główny indeks GPW odrobił niewielkie straty i wyszedł na niewielki plus. Obroty są umiarkowane, na akcjach blue chipów łączny handel po 60 minutach wyrażał się liczbą 125 mln zł, czyli tyle co poprzedniego dnia o tej porze.

Przypomnijmy, że w dalszej części wtorkowych notowań doszło do ożywienia handlu. Dla posiadaczy akcji wybitnie na rękę byłoby aby ten scenariusz powtórzył się także i dziś. WIG20 jest już bowiem tuż przy szczycie hossy z 25 lutego i ewentualne jego poprawienie przy zwiększonych obrotach uwiarygodniałoby sygnał kupna, mogłoby spowodować włączenie się do gry jeszcze większej liczby graczy.

Przy obecnej umiarkowanej aktywności graczy trwałe pokonanie szczytu wydaje się mało prawdopodobne. Możliwe jest natomiast jego naruszenie. Aby jednak wyjść zdecydowanie w górę i oddalić się na kilkanaście-kilkadziesiąt punktów potrzebne będzie wejście do gry największych spółek. Jak na razie bowiem mniejsze i średnie komponenty WIG20 są odpowiedzialne za podciągnięcie indeksu pod szczyty.

Najmocniej drożeją MOL (śmiesznie małe obroty), Prokom i Netia. Giganci tacy jak Telekomunikacja Polska, KGHM czy PKN Orlen na razie nie palą się do wzrostu. Drożeje nieznacznie tylko ten ostatni, natomiast dwie pierwsze korygują w dół po 0,9 proc. wczorajsze wzrosty.

Na szerokim rynku najmocniej drożeją akcje Strzelca. Wczoraj spółka zakomunikowała, że wkrótce wprowadzi na rynek rewolucyjny rodzaj opakowań na napoje. Szczegółów brak, co jednak nie przeszkadza spekulantom podbijać notowań o ponad 13 proc. Mocno też drożeją Rafko i Elektrobudowa, które zawarły umowę na wykonanie instalacji elektrycznej w systemie odsiarczania spalin dwóch bloków Elektrowni Bełchatów. Wartość kontraktu opiewa na około 18,72 mln zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Indeks blue chipów dotarł do szczytu hossy z lutego