Indeks FANG+ dostępny dla Polaków

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Chcesz zarabiać na największych spółkach technologicznych świata? XTB właśnie udostępnił taką możliwość. Nawet jeśli kursy runą.

Od 4 lutego 2019 r. klienci X-Trade Brokers DM (XTB) mogą otwierać pozycje związane z indeksem FANG+, skupiającym 10 spółek technologicznych będących koniami pociągowymi ostatniej hossy. Przydomek FANG to akronim nazw Facebooka, Amazona.com, Netfilksa i Google (formalnie właściciel wyszukiwarki nazywa się Alphabet). Poza tą czwórką w skład indeksu wchodzą chińskie Baidu i Alibaba oraz amerykańskie Apple, Nvidia i Tesla.

Spółki te, choć działają nierzadko w zupełnie nieprzystającychsegmentach rynku, osiągnęły sukces biznesowy, który przełożył się na notowania akcji. W efekcie należą do grona największych korporacji giełdowych.

— Zdecydowaliśmy się udostępnić ten instrument naszym klientom ponieważ daje on dostęp do ciekawego segmentu rynku. Niektórzy specjaliści twierdzą, że ten segment będzie rósł, inni, że rynek jest już przegrzany, więc dodatkowo jest to ciekawe z punktu widzenia tradingu i daje możliwość zajmowania zarówno krótkich, jak i długich pozycji — mówi Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB.

Krótkie pozycje to możliwość zarabiania na spadku indeksu, długie — na jego wzroście. Oferta XTB opiera się na kontrakcie CFD. To typowy kontrakt na różnice kursowe dostępny u brokerów foreksowych. Choć część z nich oferujekontrakty CFD na indeksy, to jednak żaden z polską licencją nie wprowadził opcji gry na indeks FANG+. Nie jest ona dostępna nawet u brytyjskiego CMC Markets, penetrującego polski rynek. Wszyscy koncentrują się na bardziej zasiedziałych indeksach. Tymczasem FANG+ to ewidentnie dziecko ostatniej hossy. Giełda nowojorska uruchomiła go 26 września2017 r., czyli niespełna półtora roku temu. Gra na kontrakcie opartym na indeksie FANG+ jest możliwa zarówno na platformie xStation, jak i MT4. Handel jest możliwy w godzinach 15.30- -22.00, czyli w czasie gdy za oceanem trwa sesja giełdowa.

— Indeks jest oparty na cenach akcji, dlatego zdecydowaliśmy się, by handel na naszej platformie był możliwy w godzinach pracy amerykańskich giełd — tłumaczy Filip Kaczmarzyk. Warto jednak zaznaczyć, że instrumentem bazowym dla kontraktu CFD oferowanego przez XTB nie jest sam indeks FANG+, ale giełdowy kontrakt terminowy na ten indeks, którym obraca się na giełdzie ICE.

— Zdecydowaliśmy się na to, bo sam indeks de facto nie jest instrumentem, którym można handlować. W przypadku większości indeksów punktem odniesienia dla naszej oferty są kontrakty terminowe. Tak jest np. z niemieckim indeksem DAX. Mogą być pewne różnice miedzy notowaniami kontraktów, a samych indeksów, ale nie są one duże. Istnieje silna korelacja miedzy kursem indeksu a kontraktami terminowymi, które są na nim oparte — podkreśla Filip Kaczmarzyk.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu