Indeks najpotężniejszych paszportów na świecie

opublikowano: 12-07-2018, 22:00

Banknot banknotowi nierówny, tak jak paszport paszportowi.

Banknot banknotowi nierówny, tak jak paszport paszportowi. Nie z każdym dokumentem możemy swobodnie podróżować — czasem wiąże się to z obowiązkiem wykupienia czasowej wizy, często dość kosztownej. Okazuje się, że obecnie najpotężniejsze paszporty na świecie wydają Japonia i Singapur — napisał „The Independent”. Obywatele tych krajów mogą podróżować do 189 miejsc bez konieczności posiadania wizy. Dzięki nowemu porozumieniu z Uzbekistanem w tym roku oba kraje wyprzedziły Niemcy, które od lat znajdowały się na pierwszym miejscu Henley Passport Index, czyli rankingu krajów pod względem „potęgi” paszportów. Jego autorzy biorą pod uwagę dokumenty wydawane we wszystkich krajach na świecie.

Na trzecim miejscu, za Niemcami, które mają bezwizowy dostęp do 188 krajów, są Dania, Finlandia, Francja, Włochy, Szwecja, Hiszpania i Korea Południowa — 187 krajów. Na czwartym — Wielka Brytania, USA, Norwegia, Austria, Luksemburg, Holandia i Portugalia — 186 krajów. Polska z bezwizowym dostępem do 175 krajów wylądowała na 12. miejscu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu