Indeks Nasdaq nadal najniżej od 5 miesięcy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 05-09-2001, 18:08

Dzisiaj na giełdach w USA jest już znacznie spokojniej niż we wtorek. Nie oznacza to wcale, że nastroje graczy poprawiły się. Wskaźnik Nasdaq nadal pogłębia 5-miesięczne minimum, a Dow Jones pozostaje bez zmian. Tracą spółki internetowe oraz hi-tech. Już drugi dzień trwa przecena Hewlett-Packard i Compaq Computers po ujawnieniu planu ich fuzji.

Wczoraj H-P spadł o 20 proc. do poziomu najniższego od 5 lat. Nieco lepiej wiodło się Compaq (-13 proc.), który jednak dzisiaj stracił kolejne 8 proc. (H-P „tylko” w dół o 6 proc.). Zdaniem Johna Chambersa połączenie to zapoczątkuje kolejna falę fuzji spółek technologicznych. Szef Cisco uważa, że w ciągu 5 lat konsolidacji ulegnie połowa z firm zgrupowanych w indeksie Nasdaq 100. Cisco, największy producent infrastruktury sieciowej spada na razie o 5 proc.

Bardzo słaby jest dzisiaj sektor internetowy. Yahoo i Amazon tracą po 7 proc. Spada nawet kurs AOL, chociaż analityk banku J.P.Morgan widzi różową przyszłość America Online, internetowego skrzydła koncernu.

Ostro w dół idzie kurs Motoroli, której Merrill Lynch obniżył rekomendacje do „neutralnie”. Analitycy banku wywołali dzisiaj przecenę także w Europie, degradując papiery Alcatela, Ericssona i Marconiego.

Lekka zwyżka dotyka papiery brokerów. Kurs Morgan Stanley, Goldman Sachs, Lehman Brothers i Merrill Lynch zyskują po podniesieniu rekomendacji przez europejski UBS Warburg.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeks Nasdaq nadal najniżej od 5 miesięcy