Indeks sprawiedliwości społecznej: Polska coraz wyżej

Polska awansowała na 15. miejsce pod względem poziomu sprawiedliwości społecznej, wynika z raportu Fundacji Bertelsmanna.

Wyświetl galerię [1/2]

Ranking krajów wg wartości Indeksu Sprawiedliwości Społecznej, obliczagego przez Fundację Bertelsmanna Fundacja Bertelsmanna

Indeks Sprawiedliwości Społecznej dla Polski wzrósł do 5,46 punktu i niemal zrównał się ze średnią unijną, sięgającą 5,63 punktu, wynika z raportu opublikowanego w ostatnim tygodniu października. Polska zajęła 15. miejsce i w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem poprawiła pozycję o jeden stopień, a jeszcze w 2008 r. była na samym dnie rankingu, wyprzedzając tylko Grecję (wówczas w zestawieniu wzięło udział 19 państw, a nie 29, jak obecnie). Najlepiej spośród poszczególnych kategorii Polska wypadła pod względem równego dostępu do edukacji, plasując się na 8 miejscu.

„Wynik Polski nie jest idealny, ale odzwierciedla relatywną poprawę” – zauważają autorzy raportu.

Jakość polskiego kształcenia wyjątkowo pozytywnie na tle pozostałych krajów UE oceniano wcześniej w rankingach OECD oraz PISA. Pierwsza organizacja dała nam 3. miejsce w Unii, a w badaniu przeprowadzonym przez drugą polscy studenci uzyskiwali o wiele lepsze oceny od kolegów z innych krajów. Lepiej od unijnej średniej Polska plasuje się także pod względem sprawiedliwości międzypokoleniowej. W przygotowanej przez Fundację Bertelsmanna beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Aż 29,8 proc. dzieci i młodzieży jest zagrożonych przez biedę i wykluczenie społeczne, co plasuje nas na 17 miejscu w UE.

„To bardzo dużo, jednak mniej niż 37,1 proc.,  które zagrożone były w 2007 r. W ciągu 8 lat odsetek młodzieży, która się nie kształci, nie pracuje, ani nie jest na stażu, wzrósł z 14,9 proc. do 18,8 proc.” – wskazano w raporcie.

Jeszcze większym problemem jest równość dostępu do służby zdrowia, ocenia Fundacja Bertelsmanna. Pod tym względem Polska została sklasyfikowana na trzecim miejscu od końca, a stan zdrowia Polaków jest gorszy niż mieszkańców 22 innych krajów unijnych. Aż 8,8 proc. ankietowanych Polaków nie otrzymywało opieki medycznej z powodu kosztu, odległości lub czasu oczekiwania, co było dwukrotnie wyższym odsetkiem niż średnio w krajach UE. Kolejnym wyzwaniem są strukturalne problemy rynku pracy. Stopa zatrudnienia sięga zaledwie 61,7 proc., co jest jednym z najniższych wyników w UE. W porównaniu z 2008 r. bezrobocie wśród młodych wzrosło z 17,3 proc. do 23,9 proc. Tworzenie szans dla młodych to także główna bolączka całej Unii.

„Odsetek dzieci i młodzieży zagrożonych biedą i wykluczeniem społecznym wzrósł do 27,9 proc.” – obliczają twórcy raportu.

Skrajne ubóstwo zagraża dziś w znacznie większym stopniu młodzieży (11,1 proc.) niż osobom starszym (6,9 proc.), a nie kształci się, nie pracuje, ani nie jest na stażu aż 17,8 proc. młodych. Najlepiej pod względem sprawiedliwości społecznej wypadły kraje skandynawskie, Holandia i Czechy, najgorzej zaś zmagające się z kryzysem południe Europy oraz najnowsi członkowie UE – Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

„Różnica między północą i południem kontynentu wciąż jest ogromna” – napisano w raporcie.


Ranking krajów wg wartości Indeksu Sprawiedliwości Społecznej, obliczanego przez Fundację Bertelsmanna. Źródło: Fundacja Bertelsmanna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeks sprawiedliwości społecznej: Polska coraz wyżej