Indeks średniaków mocno w górę

  • Roman Przasnyski
13-11-2013, 00:00

Na większości parkietów nastroje we wtorek nie były najlepsze. Giełdy naszego regionu, w tym warszawska, były wyjątkiem.

Indeks naszych największych spółek pod koniec dnia jednak osłabł. Bardzo dobrze spisywał się natomiast wskaźnik średnich firm.

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała w spokojnej atmosferze. Po otwarciu, w trakcie którego indeksy zyskiwały po 0,2-0,3 proc., niewiele się działo. Większy ruch nastąpił jedynie w przypadku wskaźnika średnich firm. Po trwającym około dwóch godzin marazmie uaktywnił się popyt i mWIG40 wczesnym popołudniem rósł o prawie 1 proc. WIG20 przez większą część dnia trzymał się w przedziale 2515- -2520 pkt, jednak zdarzały mu się okresy słabości. Pierwszy, przedpołudniowy, doprowadził wskaźnik na moment do poziomu piątkowego zamknięcia.

Wśród największych spółek od rana wyróżniały się akcje Eurocashu. Początkowo zyskiwały one niemal 3 proc., po kilku godzinach rosły już o ponad 6 proc. To wynik podwyższenia przez Goldmana Sachsa rekomendacji do „kupuj” i ustalenia ceny docelowej akcji spółki na 64,9 zł. Po systematycznej wspinaczce, o ponad 3 proc. w górę szły walory Banku Handlowego. Przekraczającymi wczesnym popołudniem 1 proc. zwyżkami mogli cieszyć się posiadacze akcji Bogdanki, GTC, Kernela, PGE i Synthosu. Spadki o tej samej skali notowały papiery JSW, PKN Orlen i Tauronu. Akcje KGHM, po kilkugodzinnej stabilizacji na niewielkim minusie, po południu traciły ponad 2 proc. To efekt spadających cen miedzi i srebra.

Wskaźnik średnich firm swoją siłę zawdzięczał w dużej mierze bardzo dobremu zachowaniu banków. Akcje Getin Noble zyskiwały ponad 5 proc., Getinu o 3 proc., walory Millennium rosły o ponad 2 proc. O ponad 3 proc. w górę szły papiery LPP i Astarty. Przekraczające 2 proc. zwyżki notowały akcje Cyfrowego Polsatu, Kęt, Netii i TVN. Po 5-6 proc. taniały walory Petrolinvestu i Polimeksu. O ponad 3,5 proc. w dół szły natomiast papiery Orbisu.

Na głównych giełdach europejskich nastroje przez cały dzień nie były najlepsze.

Po początkowych niewielkich wahaniach indeksy w Paryżu, Londynie i we Frankfurcie traciły po około 0,2 proc. Spadkowiczom przewodził wskaźnik w Atenach, zniżkujący o prawie 3 proc. Na niewielkich plusach trzymała się większość parkietów naszego regionu. Początek handlu na Wall Street także był spadkowy. Po pierwszej godzinie sesji Dow Jones i S&P500 zniżkowały po 0,1 proc., jednak przewaga niedźwiedzi nie była ani duża, ani trwała.

Ostatecznie WIG20 stracił 0,2 proc., WIG30 wzrósł o 0,06 proc., WIG o 0,1 proc., a sWIG80 o 0,5 proc. Wskaźnik średnich spółek zwiększył swoją wartość o 0,8 proc. Obroty wyniosły 920 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski Open Finance

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks średniaków mocno w górę