Indeksy amerykańskich giełd notują niewielkie wzrosty

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 14-03-2005, 16:41

Pierwsza część notowań na amerykańskich giełdach stoi pod znakiem wzrostów, ale ich skala, zwłaszcza na NYSE jest ograniczona. Zdecydowanie lepiej radzi sobie nawet rynek technologiczny, któremu nie przeszkadza nawet zredukowanie prognoz finansowych przez japońskiego giganta Advantest.

Pierwsza część notowań na amerykańskich giełdach stoi pod znakiem wzrostów, ale ich skala, zwłaszcza na NYSE jest ograniczona. Zdecydowanie lepiej radzi sobie nawet rynek technologiczny, któremu nie przeszkadza nawet zredukowanie prognoz finansowych przez japońskiego giganta Advantest.

Nie widać końca sezonu na fuzję. Nie ma chyba sektora w którym nie doszłoby do spektakularnych przejęć. Dzisiaj w centrum uwagi znalazły się doniesienia z branży tytoniowej i komputerowej. Należącą do Altria Group, największej grupy tytoniowej spółka Philip Morris ma zamiar przejąć kontrole nad trzecim na rynku indonezyjskim producentem papierosów – PT HM Sampoerna. Wartość transakcji oszacowano na co najmniej 5,2 mld USD. Sęk w tym, że zaoferowana przez Amerykanów cena za akcję nie jest powalająca. Kształtuje się na poziomie z piątkowego zamknięcia sesji w Dżakarcie. Gra jest jednak warta świeczki, gdyż Indonezja jest piątym na świecie rynkiem wyrobów tytoniowych. Wycena akcji Altria rośnie o około 0,7 proc.

Z kolei IBM zapowiedział zakup Ascential Software za 1,1 mld USD. W tym przypadku zaoferowano jednak blisko 20-proc. dyskonto wobec ostatniego kursu giełdowego. Kurs papierów IBM notuje około pół procentowy wzrost.

Pogłoski o możliwym ustąpieniu prezesa dołują natomiast kurs największego amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego AIG. Według dziennika Wall Street Journal, może on zrezygnować z funkcji po serii dochodzeń związanych z nielegalnymi operacjami w firmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane