Indeksy europejskich giełd najsłabsze od 8 miesięcy

Zakłady Chemiczne "Permedia" Spółka Akcyjna
opublikowano: 12-06-2002, 13:53

LONDYN (Reuters) - W połowie środowych notowań w Europie indeksy giełd spadły w okolice najniższych poziomów od ośmiu miesięcy. Inwestorzy obawiają się, że wyniki spółek nie poprawią się w najbliższym czasie.

"Prognozy zysków spółek technologicznych drastycznie spadły w tym roku, ale rynek nadal uważa, że wycena ich akcji jest za wysoka. Nastrojom nie pomogły obniżki rekomendacji dla Nokii" - powiedział Robert Sellar, zarządzający funduszami w Aberdeen Asset Management.

Do godziny 13.45 indeks Eurotop 300 spadł o 1,7 procent, a Eurostoxx 50 zniżkował o 1,78 procent. Czerwcowe kontrakty terminowe na Nasdaq 100 spadły o 0,23 procent, a na Standard & Poor's 500 zyskały 0,12 procent.

Banki inwestycyjne Morgan Stanley i Schroder Salomon Smith Barney obniżyły cenę docelową i prognozy zysków dla akcji największego producenta telefonów komórkowych - Nokii. Banki spodziewają się kolejnych złych informacji z sektora telekomunikacyjnego.

Głównie rywale Nokii - szwedzki Ericsson i francuski Alcatel straciły odpowiednio siedem i 3,8 procent.

W środę France Telecom zakończył współpracę z niemieckim MobilCom i będzie tylko w ograniczonym stopniu pomagał finansowo znacznie zadłużonej spółce.

"Nokia i Ericsson tracą, ponieważ inwestorzy obawiają się, że MobilCom, któremu spółki pożyczyły pieniądze może zbankrutować" - dodał Sellar. MobilCom posiada jedną z licencji na usługi telefonii komórkowej trzeciej generacji w Niemczech.

O 2,6 procent przeceniono akcje największego w Europie producenta oprogramowania - SAP. Powodem spadku była zapowiedź amerykańskiego rywala koncernu, Siebel Systems, który ocenia, że sytuacja na rynku w drugim kwartale nie poprawiła się w porównaniu z pierwszym.

Zniżkowała też branża farmaceutyczna z powodu obaw rynku o rosnącą konkurencję ze strony firm produkujących tańsze odpowiedniki leków duzych koncernów. Indeks sektora spadł do najniższego poziomu od marca 2000 roku.

Akcje GlaxoSmithKline spadły o 2,35 procent, AstraZeneca straciły 3,04 procent, a Novartisu 4,0 procent.

Traciła też szwajcarska grupa finansowa Credit Suisse po zapowiedzi, że z powodu utrzymującej się dekoniunktury na rynkach finansowych zwolni 500 osób.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Chemiczne "Permedia" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy europejskich giełd najsłabsze od 8 miesięcy