Indeksy giełd Eurolandu poprawiają szczyty hossy

(Artur Szymański)
14-07-2005, 15:55

Lepsze od oczekiwań dane z USA poprawiła dodatkowo już i tak dobre nastroje na zachodnioeuropejskich giełdach. Indeksy poprawiają 3-letnie szczyty.

Lepsze od oczekiwań dane z USA poprawiła dodatkowo już i tak dobre nastroje na zachodnioeuropejskich giełdach. Indeksy poprawiają 3-letnie szczyty.

Inwestorzy zostali mile zaskoczeni zwłaszcza danymi o inflacji. Prognozy mówiły o wzroście cen towarów konsumpcyjnych w czerwcu o 0,3 proc., a bez uwzględnienia energii i żywności o 0,2 proc. Tymczasem rzeczywiste wielkości to odpowiednio 0,0 proc. i 0,1 proc.

Bardziej od oczekiwań wzrosła czerwcowa sprzedaż detaliczna wzrosła. Oczekiwano wzrostu o 0,9 proc., a nie licząc samochodów zwyżka miała wynieść +0,5 proc. Faktyczne zmiany to +1,7 i 0,7 proc. Minimalnie wyższa od prognoz okazała się tylko liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Spodziewano się wzrostu z 319 tys. do 322 tys., a naprawdę liczba ta jest wyższa o 14 tys. wniosków.

Inwestorzy w hossie wolą przyjmować do wiadomości tylko dobre wiadomości, dlatego też ostatnia wielkość została zbagatelizowana. I słusznie, bo „waga” tej informacji jest nikła, zwłaszcza w zestawieniu z najważniejszą informacją dnia, czyli inflacją. Indeksy wyrwały się natychmiast z konsolidacji i poprawiły szczyty hossy.

Wyróżniającym się sektorem jest IT po tym jak amerykańscy potentaci Apple i producent chipów AMD pochwaliły się lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał. Na giełdzie w Paryżu mocno w górę idzie kurs STMicroelectronics a we Frankfurcie drożeje Infineon.

Powody do zadowolenia mają też akcjonariusze szwajcarskiego Novartisu, który poinformował o 9-proc. wzroście zysku netto w II kwartale. Spółka zwiększyła sprzedaż medykamentów na nadciśnienie. Michael Leacock, analityk Nomury uważa, że spółka zasługuje na notowania z premią w stosunku do pozostałych spółek branży farmaceutycznej.

Podnoszą się ceny akcji koncernów stalowych po niedawnej obniżce cen stali. Niemiecki Thyssen Krupp drożeje o około 3,5 proc., w podobnym tempie idzie w górę kurs brytyjsko-holenderskiego Corusa, a francuski Arcelor zyskuje na wartości 2 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy giełd Eurolandu poprawiają szczyty hossy