Indeksy GPW ucierpiały niewiele, osłabła aktywność inwestorów

(Artur Szymański)
opublikowano: 21-07-2005, 17:13

Czwartkowe incydenty bombowe w Londynie nie miały tak dużego wpływu na notowania akcji na GPW jak zamachy dwa tygodnie wcześniej. Wydaje się, że i bez niepokojących wiadomości z Wielkiej Brytanii inwestorzy w Warszawie nie byliby w stanie podciągnąć cen wyżej. Wskazywała na to słaba postawa byków ujawniona na kilka godzin przed popołudniowymi wybuchami bomb w Londynie.

Czwartkowe incydenty bombowe w Londynie nie miały tak dużego wpływu na notowania akcji na GPW jak zamachy dwa tygodnie wcześniej. Wydaje się, że i bez niepokojących wiadomości z Wielkiej Brytanii inwestorzy w Warszawie nie byliby w stanie podciągnąć cen wyżej. Wskazywała na to słaba postawa byków ujawniona na kilka godzin przed popołudniowymi wybuchami bomb w Londynie.

Dobra koniunktura na giełdach zachodnioeuropejskich a także wzrost węgierskiego BUX-a sprawił, że inwestorzy w Warszawie już na otwarciu sesji postanowili zmierzyć się z poziomem 2153 pkt, na którym poprzedniego dnia zatrzymał się wzrost WIG20. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności akurat o godzinie 10 na węgierskiej giełdzie korzystny dotąd rozwój wydarzeń uległ diametralnej przemianie. Inwestorzy postanowili zrealizować zyski, skutkiem czego BUX zaczął oddawać początkowe zdobycze.

Podcięło to skrzydła inwestorom w Warszawie, którzy od kilku dni ślepo naśladują zachowanie indeksu koniunktury budapeszteńskiej giełdy. W rezultacie znów nie udało się pokonać najwyższego poziomu środowej sesji, zaś rynek zaczął osuwać się na coraz niższe poziomy. Tempo spadku nie nastrajało jednak wielkim pesymizmem, nie był to ani stromy zjazd, ani też nie towarzyszyły mu wysokie obroty. Po południu wieści z Londynu nieznacznie tylko pogorszyły nastroje. Na zamknięciu wartość WIG20 wyniosła 2126,92 proc.

Obroty na akcjach komponentów WIG20 podsumowano na 465 mln zł, co oznacza spadek aktywności inwestorów w stosunku do poprzedniej sesji o 25 proc. Kolejny bardzo dobry dzień mieli akcjonariusze KGHM. Akcje kombinatu znów cieszyły się największym wzięciem inwestorów co obrazują wysokie 135-mln obroty. Kurs zyskał 1,6 proc. Na przeciwnym biegunie tym razem znalazł się PKN z 2,6-proc. stratą. W granicach 1 proc. potaniały walory największych banków PKO BP i Pekao a także Telekomunikacji Polskiej.

Po dwóch dniach korekty do wzrostów powrócił kurs Internet Group, mocniej podrożały też akcje Odlewni chociaż obie spółki ostatnio niczym specjalnym nie chwaliły się inwestorom. Fundamentalne uzasadnienie ma natomiast prawie 7-proc. zwyżka ceny akcji Naftobudowy. Spółka informowała o podpisaniu umowy o wartości 5,54 mln zł z włoską firmą Technip KTI. Pierwsze półrocze udało się zamknąć dodatnim wynikiem finansowym dzięki lepszemu drugiemu kwartałowi.

O 3,4 proc. skoczył kurs Ster-Projektu po informacji „Pulsu Biznesu”, że spółka może jeszcze w tym tygodniu podpisać kontrakt o wartości 70 mln zł na dostawę zapasowego centrum danych dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponownie podrożały akcje Projprzemu po tym jak OFE Dom poinformował o zwiększeniu zaangażowania w spółce do 14,04 proc. akcji, co daje prawo do wykonywania 10,05 proc. głosów na WZA.

Nieudanie zadebiutowały prawa do akcji (PDA) spółki Spray. Giełdową karierę spółka zainaugurowała kursem 7,90 zł, podczas gdy cena emisyjna wynosiła 8,10 zł. Na zamknięciu PDA spółki potaniały o 6,2 proc.

Mocno ucierpieli też akcjonariusze Hydrobudowy Śląsk. Kurs zanurkował o 12,6 proc. za sprawą informacji o zatrzymaniu przez policję trzech członków zarządu spółki i przewodniczącego rady nadzorczej. Prezesowi spółki został postawiony zarzut wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów. Spółka odpiera zarzuty twierdząc, że „po raz kolejny stała się obiektem bezpodstawnych działań organów ścigania”. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy GPW ucierpiały niewiele, osłabła aktywność inwestorów