Indeksy GPW w dół, piątek pokaże dokąd zmierza rynek

29-08-2002, 16:36

WARSZAWA (Reuters) - W ślad za spadkami na europejskich giełdach warszawskie indeksy zniżkowały drugą sesję z rzędu. Zdaniem analityków, inwestorzy nadal realizują zyski, a dopiero piątkowa sesja pokaże, czy rynek jest na tyle silny by rosnąć, czy czeka nas fala wyprzedaży.

"Przyczyna spadków jest taka sama jak wczoraj - realizacja zysków, a do tego pogorszenie nastrojów na giełdach światowych. W piątek będziemy testować poziom 1.100 punktów na WIG 20 i mam nadzieję, że uda się go obronić, gdyż w innym wypadku czeka nas czarny scenariusz" - powiedział Adam Atmański, makler z ING Securities.

W czwartek indeks WIG 20 spadł o dwa procent do 1.109,5 punktu, a obroty wyniosły 154,4 milionów złotych wobec 222 milionów złotych na poprzedniej sesji.

Zniżka stała się udziałem wszystkich dużych spółek wchodzących w skład WIG 20, na wartości traciły więc akcje Telekomunikacji Polskiej SA, Pekao, PKN Orlen. Potaniały one odpowiednio o 2,3 procent do 12,65 złotego, 1,1 procent do 87 złotych i o 3,5 procent do 16,75 złotego.

Natomiast na tle rynku dobrze zachowywał się kurs Mostostalu Export. Na zamknięciu akcje spółki wyceniano na 1,25 złotego czyli o 5,9 procent powyżej środowego zamknięcia. Zdaniem analityków spółka rośnie już od dłuższego czasu, a wzrost ten to odreagowanie wcześniejszych spadków i ma raczej charakter techniczny.

"Kurs już od dłuższego czasu rośnie, a obroty są całkiem spore. Informacje ze spółki nie uzasadniają jednak tej skali wzrostów" - dodał Atmański.

Mostostal podał w czwartek, że zrealizuje kontrakt na budowę mieszkań w Moskwie, o łącznej powierzchni 420 tysięcy metrów kwadratowych. Według prasy dzięki temu zleceniu spółka może osiągnąć przychody rzędu 850 milionów złotych.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Indeksy GPW w dół, piątek pokaże dokąd zmierza rynek