Czytasz dzięki

Indeksy na GPW odrobiły część poniedziałkowych strat

  • PAP
opublikowano: 22-09-2020, 18:16

Główne warszawskie indeksy zamknęły wtorkowe notowania na lekkich plusach, jednak mała skala popytu po silnych poniedziałkowych spadkach wskazuje, że dno trwającej korekty nie zostało jeszcze ustanowione - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Jaros.

"Za nami kolejny dzień słabych nastrojów, widać, że faza awersji do ryzyka ciągle trwa. Główne indeksy poszły lekko w górę, jednak po poniedziałkowej wyprzedaży skala wzrostów powinna być większa. To pokazuje, że aktywność popytu jest niewielka i trzeba liczyć się z tym, że dołek w ramach tego ruchu nie został jeszcze ustanowiony. Spadki te trzeba rozpatrywać jako korektę trwającego od połowy marca ruchu wzrostowego, przy czym jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby mówić o ich końcu" - powiedział Kamil Jaros.

"Krajowy parkiet nie jest tutaj wyjątkiem - podobnie wygląda sytuacja na indeksach zachodnich, które również są w fazie słabości. W tej chwili nic nie wskazuje, żeby miała się ona przerodzić w coś poważnego" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że nastroje wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych są słabe, tym samym większość chcących pozbyć się akcji już je sprzedała, a kupujący czekają z gotówką na odpowiedni moment.

Dodał, że w przypadku WIG20 najbliższego wsparcia można doszukiwać się w okolicy 1.630 pkt. Silniejszym poziomem jest 1.550 pkt., przy czym analityk nie spodziewa się, żeby w ramach trwającego ruchu indeks miał spaść jeszcze o 10 proc.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,64 proc. do 1.693,09 pkt., WIG zwyżkował o 0,61 proc. do 48.741,38 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,55 proc. do 3.463,31 pkt., a sWIG80 zyskał 1,03 proc. do 14.205,34 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 1.259 mln zł, z czego 1.014 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami Play Communications (405 mln zł) oraz CD Projektu (223 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX zyskiwał 0,6 proc., a S&P 500 pozostawał bez większych zmian.

Na GPW rosło 9 z 15 indeksów sektorowych, w tym najmocniej leki - o 5,9 proc. i energetyka - o 3,1 proc. Z kolei o 2 proc. w dół poszła motoryzacja.

Większość spółek z WIG20 rosło, w tym najmocniej Tauron, który odrobił większość poniedziałkowych strat - w górę o 5,1 proc., CD Projekt - w górę o 4,1 proc. i PGE o 2,5 proc.

W indeksie najmocniej w dół poszedł kurs CCC - o 5,5 proc. do 46,71 zł, najniżej od końca maja. Spółka poinformowała, że w wynikach za pierwsze półrocze 2020 roku ujmie rezerwy księgowe w łącznej wysokości 448,7 mln zł. W kwietniu i lipcu spółka wskazywała na możliwość zawiązania rezerw niegotówkowych na poziomie 300-400 mln zł.

Cena akcji Alior Banku spadła o 3,7 proc., do minimów z kwietnia, w okolice 12,8 zł

W trakcie mocnych spadków w pierwszej części dnia Lotos przejściowo znalazł się na najniższym poziomie od blisko 4 lat, czyli około 35 zł, na koniec dnia zyskał jednak 1 proc.

Z kolei początkowe spadki utrzymał Orlen i zakończył dzień 2,4 proc. pod kreską, na 45,4 zł, najniżej od połowy marca.

Wśród małych i średnich spółek najmocniej wzrosły: Harper Hygienics - o 25 proc., Biomed-Lublin - o 13 proc., Energa - o 11 proc., a także DataWalk - o 7 proc.

Kurs Energi osiągnął poziom 8,27 zł. Po poniedziałkowym zamknięciu PKN Orlen wezwał do sprzedaży 82.754.032 akcji Energi po cenie 8,35 zł za akcję, by mieć 100 proc. akcji tej spółki i wycofać ją z obrotu na rynku regulowanym GPW.

DataWalk poinformowała o otrzymaniu zamówienia z United States Department of Labor Office of Inspector General ("DOL OIG"). Zamówienie dotyczy sprzedaży licencji wieczystej w zakresie pełnego produkcyjnego wykorzystania platformy analitycznej DataWalk. Dodatkowo spółka podała, że podpisała umowę z Komendą Policji w Toronto dotyczą pilotażowego wdrożenia platformy analitycznej spółki.

Zniżkowały m.in.: Enter Air - o 4,6 proc., AmRest - o 3,6 proc. i Inter Cars - o 3,4 proc.

Na szerokim rynku, przy obrotach przekraczających 6 mln zł, mocno w górę poszły notowania Delko - o 33 proc. do 32 zł, najwyżej w historii.

Trzeci dzień z rzędu mocno rósł kurs Krynicy Vitamin - tym razem w górę o 11 proc. do 36,6 zł, wyznaczając po raz kolejny nowe maksimum. W piątek spółka zyskała ponad 157 proc., w poniedziałek 33,47 proc. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane