Indeksy na minusach, PBG i Orlen najgorsze wśród blue-chipów

GRA
03-11-2009, 10:53

Czerwono na warszawskiej giełdzie. Blue-chipy tracą 1,4 proc., a średniaki zniżkują o 0,3 proc.

Liderem sesji jest budowlany Resbud, ze wzrostem na poziomie 11 proc. Za nim plasuje się Travel Planet - internetowe biuro podróży zyskuje ponad 10 proc. Tych wzrostów nie uzasadniają jednak żadne nowe informacje płynące z obu spółek. 

4 proc. zyskuje Wawel, który wczoraj po sesji pokazał dobre wyniki kwartalne. Analitycy DM PKO BP podkreślają, że mimo trudnej sytuacji w gospodarce i wysokim kosztom podstawowych surowców spółce udało się poprawić przychody o niemal 20 proc., a dzięki ograniczaniu kosztów i polityce cenowej poziom marż nie różni się od zeszłego roku.

Na niewielkim plusie jest również inny giełdowy producent słodyczy – Jutrzenka (+0,4 proc.). „Parkiet” donosi, że spółka chętnie kupiłaby duże firmy z branży, a transakcje sfinansowałaby emisją akcji o takiej strukturze, która nie wymaga pisania prospektu emisyjnego.

Tanieje Kopex (-2,3 proc.), który ogłosił wczoraj, że zamierza przeprowadzić emisję akcji bez prawa poboru. Papiery zaoferuje wybranym inwestorom, a budowa księgi popytu ruszy już 5 listopada. Pozyskane pieniądze Kopex prawdopodobnie przeznaczy na przejęcia. Stara się m.in. o zakup prywatyzowanego Remagu.

Na plusie, choć małym (+0,2 proc.), jest z kolei Qumak-Sekom, którego wyniki – zdaniem analityków DM PKO BP - można uznać za rozczarowujące. Wskazują, że przychody były wprawdzie wyższe od oczekiwań, ale marże były znacznie niższe.

- Wyniki IV kwartału wciąż pozostają dużą niewiadomą, a zważywszy na ich znaczący wpływ na wynik roczny, trudno jeszcze precyzyjnie prognozować końcowy zysk w 2009 r. I choć wycena spółki jest obecnie bardzo atrakcyjna (P/E=8), to na koniec roku może się to pogorszyć – zauważa w dzisiejszym komentarzu Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Za rozczarowujące można też uznać październikowe wyniki sprzedaży LPP (właściciel m.in. marki Reserved i Cropp Town). Przychody wyniosły ok. 188 mln zł, co oznacza wzrost o 9,6 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Kurs traci 1 proc.

- Biorąc pod uwagę korzystne warunki pogodowe dla firm odzieżowych w minionym miesiącu, taki wzrost sprzedaży może delikatnie rozczarowywać – uważa Bartosz Arenin z DM PKO BP.

Wśród spółek z WIG20 żadna nie świeci „na zielono”. Spadkom opiera się jedynie Bioton, Cersanit i PGNiG (0 proc.). Najmocniej tanieją PBG i PKN Orlen – tracą grubo ponad 2 proc.

Na niewielkim minusie jest TVN (-0,3 proc.), którego wyniki kwartalne okazały się zbliżone do konsensusu na poziomie przychodów oraz zysku netto. Na poziomie operacyjnym TVN miał stratę w wysokości 3,7 mln zł (konsensus przewidywał zysk 5,6 mln zł). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Indeksy na minusach, PBG i Orlen najgorsze wśród blue-chipów