Indeksy na zielono, Monnari liderem sesji

GRA
20-05-2009, 10:51

Warszawski parkiet jest dziś na nieznacznym plusie. Przodują największe spółki – WIG20 zwyżkuje o 1,5 proc. Średniaki są  słabsze. mWIG40 zyskuje tylko 0,8 proc.

Już drugi dzień z rzędu drożeje Monnari (+15 proc.). Odzieżowa spółka, która czeka na zatwierdzenie wniosku o upadłość, dramatycznie szuka inwestora. Rynek spekuluje, że znalazła się w kręgu Sylwestra Cacka, który niedawno zainwestował w Redan (+2 proc.). 

W czołówce wzrostów jest też Boryszew Romana Karkosika (+6,3 proc.). Dzisiejszy „Puls Biznesu” i „Parkiet” piszą o dobrych wynikach i perspektywach toruńskiej Elany, najważniejszego zakładu Boryszewa.

Wzrostem, choć nie oszałamiającym (+2 proc.), reaguje na dzisiejsze doniesienia mediów MNI. Jeden z udziałowców MNI przejął Mobilkinga, czyli operatora „tylko dla mężczyzn”.

O prawie 3 proc. tanieje Polnord, który dziś rano ogłosił, że zamierza szukać inwestorów chętnych do objęcia 1,55 mln nowych akcji. Dodatkowe pieniądze przeznaczy na przejęcia projektów deweloperskich, „w szczególności z klasy aktywów zagrożonych (distressed assets)”. Reakcja rynku wskazuje, że inwestorów to raczej niepokoi.

Prawie 2 proc. zyskuje Lotos, który szykuje się do zmian w zarządzie. Rada nadzorcza paliwowej spółki postanowiła bowiem rozpisać konkurs na te stanowiska. Obecny i wieloletni prezes, Paweł Olechnowicz, oceniany jest dobrze. Zamierza startować w konkursie.

- Firma potrzebuje teraz kogoś, kto jest w stanie zakończyć inwestycje związane z programem 10+. Paweł Olechnowicz jest jego autorem, pracuje w firmie od 7 lat i dobrze by było, aby mógł dokończyć rozpoczęte dzieło. Ciężko dopatrzyć się merytorycznego uzasadnienia decyzji rady – napisała w dzisiejszym komentarzu Monika Karwasińska, analityk DM PKO BP.

1,7 proc. zyskuje dziś Polimex-Mostostal, a 0,5 proc. Trakcja Polska. Te dwie firmy, obok sześciu innych, powalczą o udział w prywatyzacji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych w Krakowie.

- Biorąc pod uwagę zdolności finansowe Trakcji i jego głównego giełdowego konkurenta, tj. Polimeksu, wydaje się, że to Trakcja ma większe szanse na zwycięstwo w tym przetargu – stwierdza Michał Sztabler z DM PKO BP.

Trakcja interesuje się też przejęciem Kolbetu, produkującego podkłady kolejowe.

- Trakcja ma jeszcze wolne środki z emisji akcji (ok. 180 mln zł), dlatego może pozwolić sobie zarówno na zakup Kolbetu jak i wygrana w przetargu na PRK Kraków – zauważa Michał Sztabler.

O kryzysie na rynku meblowym pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Nie jest to zaskakujące, ale np. wiceprezes Pagedu Meble przewiduje, że w II i III. kwartale nastąpi spadek sprzedaży nawet o 20 proc. Prezes Forte ocenia z kolei, że zwiększenia sprzedaży można się spodziewać dopiero w okresie powakacyjnym. Mimo tych perspektyw Paged drożeje o 5,6 proc., a Forte tanieje o 2,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Indeksy na zielono, Monnari liderem sesji