Czytasz dzięki

Indeksy nie miały siły do wzrostu

opublikowano: 16-03-2012, 00:00

ZAGRANICA

Indeksy największych giełd Europy wahały się w czwartek blisko najwyższych wartości od lipca, ale nie miały siły do wzrostu. Popytu nie wzmocniły optymistyczne dane z amerykańskiego rynku. Dopiero pod koniec rynek się nieco ożywił. Najsłabszy był rynek w Londynie. Nastroje popsuła agencja Fitch, która stwierdziła, że jest 50-procentowe prawdopodobieństwo utraty przez Wielką Brytanię topowego ratingu AAA, i zmieniła perspektywę ze stabilnej na negatywną.

Dużą popularnością cieszyły się akcje HeidelbergCement. Notowania rosły o ponad 3 proc. po informacji, że trzeci producent cementu na świecie pod względem wielkości oczekuje w tym roku wzrostu zysku operacyjnego i przychodów dzięki popytowi w Azji i Afryce. W 2011 r. zysk netto wzrósł o 4,5 proc., do 534 mln EUR. Dwa razy szybciej rosły papiery K+S, europejskiego lidera rynku nawozów. Wzrost kursu spowodowało obniżenie prognozy tegorocznego zysku, ale korekta okazała się niższa, niż oczekiwali analitycy.

Spekulacje dziennika „Les Echos” doprowadziły do silnej zwyżki ceny akcji Vestas Wind Systems. Według francuskiej gazety, duński producent turbin wiatrowych znalazł się w obszarze zainteresowań francuskiego giganta, koncernu Alstom, który szuka możliwości poszerzenia swojego biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane