Indeksy spadają, ale Kolastyna odreagowuje przecenę

GRA
22-01-2010, 11:31

GPW kończy tydzień w kiepskim stylu. Notowania większości spółek przebiegają w barwach czerwieni.

WIG20 traci w piątek 1,5 proc., a mWIG40 zniżkuje o 1,3 proc.

Lidrem sesji jest Ampli – rośnie o ponad 20 proc. Trudno wyjaśnić ten wzrost, ponieważ ze spółki nie płynęły jednak ostatnio żadne nowe informacje. Dobrze zachowuje się też Swarzędz, lecz to spółka o typowi spekulacyjnym charakterze – nie dość, że „groszówka”, to jeszcze w likwidacji.

Rośnie też Kolastyna, odreagowując wczorajszą głęboką przecenę akcji. Zarząd spółki złożył wczoraj wniosek o upadłość układową. Wieczorem okazało się, że rada nadzorcza zwolniła dotychczasowy zarząd, a na stanowisko prezes powołała członkinię rady – Monikę Nowakowską. Władze spółki przekonują, że wniosek o upadłość jest elementem planu restrukturyzacji zadłużenia. A kurs zyskuje dziś ponad 2 proc.

Wśród blue-chipów żaden nie ma powodów do radości. Spadkom opiera się tylko CEZ (0 proc.), a reszta tanieje. Najmocniej traci Bioton, bo aż 4,8 proc.

Aż o 4,5 proc. tanieje też Lotos. Reaguje tak częściowo na prywatyzacyjne zapowiedzi skarbu państwa. Resort ogłosił dziś rano, że sprzeda pakiet 11 proc. akcji paliwowej spółki po 29 zł. Obecny kurs to ok. 29,7 zł.

Stabilny jest kurs Unibepu. Budowlana spółka ogłosiła prognozy na 2010 r.: spodziewa się 607 mln zł przychodów netto oraz zysku netto w wysokości 20 mln zł.  Inwestorom podchodzą do tego z rezerwą – kurs jest bez zmian (0 proc.).

Nieznacznie tanieje Magellan (-0,2 proc.), który podał wstępne wyniki za 2009 r. Wynik netto będzie zawierał się w przedziale 18-18,5 mln zł i będzie o 8-11 proc. lepszy od wyniku z 2008 r. Spółka zamierza też wypłacić dywidendę w wysokości stanowiącej nie mniej niż 15 proc. zysku netto.

Zleceniem od Dom Development (-0,2 proc.) pochwalił się dziś Erbud. Budowlana spółka zainkasuje 48 mln zł za budowę osiedla mieszkaniowego w Warszawie. Notowania tracą 3,3 proc.

Rośnie Ferrum (+1,8 proc.), w którym trwa konflikt między dwoma głównymi akcjonariuszami. Jak donosi „Parkiet”, spór rozgrywa się obecnie na łonie rady nadzorczej. Część członków zrezygnowała z zasiadania w nadzorze, a na 19 lutego zwołano walne, które zajmie się uzupełnieniem jej składu.

Nieznacznie tanieje WSiP (-0,2 proc.). Większym zniżkom zapobiega podwyższenie ceny w wezwaniu ogłoszonym na akcje spółki – z 16,35 zł do 17,15 zł. Wezwaniem objętych jest 100 proc. papierów.

Wyraźnie tanieje za to Impexmetal (-1,8 proc.), którego prezes powiedział PAP-owi, że „pozytywnie ocenia IV kwartał”. Jego zdaniem Hutmen (-2,8 proc.), zależny od Impexmetalu, w 2009 r. pokaże jeszcze stratę, jednak w 2010 r. powinien osiągnąć zysk netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Indeksy spadają, ale Kolastyna odreagowuje przecenę