Indeksy uwzględniają dużo gorsze rezultaty

Adrian Boczkowski
opublikowano: 17-11-2008, 00:00

Dobra wiadomość dla

Dobra wiadomość dla

inwestorów — spowolnienie

jest w cenach. Zła

wiadomość — wyniki

w kolejnych kwartałach

mogą okazać się gorsze.

Sezon publikacji raportów z trzeciego kwartału już za nami. Choć widać ogólny spadek zyskowności spółek z GPW, to niektóre przedsiębiorstwa poradziły sobie lepiej, niż oczekiwał rynek. Nie oznacza to jednak, że równie dobrze poradzą sobie w kolejnych miesiącach.

Rynek był szybszy

W wynikach spółek nie widać jeszcze takiego spadku zysków, jakich oczekuje rynek.

— Po III kwartale podobały się nam budowlane PBG i detaliści — NG2 i LPP. Dobrze wygląda Eurocash. KGHM podał dobre wyniki, ale wiadomo, że będą one teraz bardzo mocno spadać. Podobnie zachowają się spółki chemiczne, deweloperzy i banki — mówi Artur Iwański, dyrektor departamentu analiz Erste Securities Polska.

Problem w tym, że dopiero od IV kwartału wiele spółek odczuje skutki hamowania gospodarki w Polsce i recesji na świecie. I to właśnie zapowiadały giełdowe indeksy, idąc mocno w dół na jesieni.

— Dla wielu firm III kwartał był ostatnim, dobrym okresem. Nie można zakładać, że wszyscym, którzy tym razem błysnęli, poradzą sobie ze spowolnieniem. W każdej branży można znaleźć spółki lepiej i gorzej przygotowane do cięższych czasów — dodaje Artur Iwański.

— Prawdziwy skutek kryzysu finansowego dopiero w tym kwartale i w przyszłym roku. Dlatego najważniejsze są informacje o przewidywaniach i zamierzeniach — np. podtrzymanie prognoz, zapewnienie o braku problemów z finansowaniem czy zmniejszenie wydatków kapitałowych, by mieć więcej wolnej gotówki — uważa Tomasz Bardziłowski, wiceprezes Unicredit CA IB Poland.

Jego zdaniem należy raczej koncentrować się na defensywnych spółkach, jak TP, PGNiG lub Cyfrowy Polsat.

— Bezpieczne wydają się spółki budowlane nastawione na budownictwo infrastrukturalne, jak PBG i Trakcja Polska — dodaje Tomasz Bardziłowski.

Barometr działa

Eksperci uważają, że roczna zniżka indeksów o ponad połowę jest na wyrost. Giełda przygotowała się na gorsze czasy.

— Średni wskaźnik cena do zysku na GPW spadł poniżej 7. Jeśli odliczymy spółki z sektorów, o których wiadomo, że najmocniej odczują nadchodzące spowolnienie (KGHM, firmy chemiczne, paliwowe, banki, część IT), to C/Z wzrasta już do ponad 10. Jeśli 12 uznamy za wartość fundamentalnie racjonalną, to widać oczekiwany 20-procentowy spadek zysków w przyszłym roku. Spadek zysków o 30 proc. podbiłby C/Z do 15 — mówi Artur Iwański.

Nie oznacza to jednak, że indeksy szykują się do wzrostów.

— Szybko mogą się pojawić preteksty do spadków kursów. Trudno obecnie mówić o scenariuszu bazowym — uważa ekspert Erste Securities.

Tomasz Bardziłowski sądzi, że interesująco wyglądają obecne wyceny banków.

— Kursy uwzględniają ponad 30-procentowy spadek zysku w przyszłym roku, co nastąpiłoby przy spadku dynamiki wzrostu aktywów bankowych do około 3 proc. Taki scenariusz możliwy byłby, gdyby wzrost PKB spadł do około 1 proc. To mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę wpływ funduszy unijnych oraz obniżenie podatków. Pewności nie będziemy mieli jeszcze kilka miesięcy. Wydaje się, że rynek może zacząć uzględniać wyjście globalnej gospodarki z recesji pod koniec I kwartału 2009 r. — mówi wiceprezes Unicredit CA IB Poland.

Oleje na start

Wśród spółek, które powinny poradzić sobie z negatywnymi trendami w gospodarce, wymienić można jeszcze Elstar Oils (oleje jadalne i biopaliwa). Po III kwartale wskaźniki zadłużenia spółki znacznie się poprawiły. Zadłużenie netto wzrosło i wynosi 276 mln zł, ale wynika ono z sezonowości. Firma ma długoterminowe umowy kredytowe na finansowanie skupu rzepaku. Dług netto przewyższa teraz 8,7 razy przybliżoną wartość gotówki, jaką spółka wypracowała w działalności operacyjnej w ostatnich czterech kwartałach. W III kwartale osiągnęła 2,8 mln zł zysku netto, wobec blisko 1 mln zł straty przed rokiem. Na razie wskaźnik cena do zysku Elstar Oils wynosi 22,8 (przeciętnie na GPW jest to 6,2). Jednak w najbliższym czasie również wskaźniki oparte na zysku netto mają mocno zyskać na atrakcyjności (spółce ciąży jeszcze strata z IV kwartału 2007 r.).

— Kończymy inwestycje biopaliwowe i od nowego roku ostro ruszamy z kopyta. Dajemy inwestorom jasny sygnał, że jesteśmy dobrym typem na przyszły rok — zapewnia Stanisław Rosnowski, prezes i główny akcjonariusz Elstar Oils.

202

mln zł Taki zysk netto wypracował w III kwartale BRE Bank. To kwartalny rekord banku.

238

mln zł To kwartalna strata Lotosu. Wynik mocno odstaje od pozostałych spółek z WIG20.

18,5

proc. O tyle wzrósł kurs Kruszwicy w dniu ogłoszenia skokowego wzrostu wyników w III kw.

33,3

proc. O tyle w trzy sesje spadła kapitalizacja Ciechu po obniż-ce prognoz i rezultatach kwartalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu