Indeksy w USA wzrosły dzięki dobrym danym o PKB

opublikowano: 30-04-2001, 08:15

NOWY JORK (Reuters) - Indeksy giełd w Nowym Jorku zakończyły piątkowe sesje zwyżkami. Inwestorzy kupowali akcje spółek w nadziei, że lepsze dane o wzroście amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale przyczynią się wkrótce do poprawy wyników finansowych firm.

"Dane o wzrości PKB odczytano jako sygnał, że gospodarka nie weszła w stadium recesji" - powiedział Bill Chaney, główny ekonomista z firmy zarządzającej aktywami John Hancock Financial Services.

W pierwszym kwartale 2001 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Stanów Zjednocznych wzrósł o 2,0 procent wobec jednego procenta w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

Indeks Nasdaq Composite zakończył sesję 2,01-procentową zwyżką i wyniósł 2.075,7 punktu. Rosły akcje producenta sprzętu na potrzeby Internetu, Cisco Systems i producenta mikroprocesorów Intela.

Dow Jones wzrósł o 1,1 procent do 10.810,05 punktu.

"Widzimy, że sytuacja gospodarcza kraju zaczyna się poprawiać, a ostatnie dane sugerują, że nie ma recesji i prawdopodobnie do niej nie dojdzie" - powiedział John Forelli z Independence Investment Associates, która zarządza aktywami o wartości 20 miliardów dolarów.

"Fed w samą porę obniżył stopy procentowe" - dodał.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy w USA wzrosły dzięki dobrym danym o PKB