Indie: Inauguracja pierwszego państwowego banku dla kobiet

PAP
19-11-2013, 17:22

Premier Indii Manmohan Singh otworzył we wtorek pierwszy państwowy bank przeznaczony dla kobiet; inicjatywa ma poprawić ich bezpieczeństwo i zwiększyć niezależność finansową.

Premier wziął udział w uroczystym otwarciu banku w południowej części Bombaju, finansowej stolicy kraju. Na razie czynnych jest siedem agencji Bharatiya Mahila Banku (czyli indyjskiego banku dla kobiet).

W banku mają być zatrudnione głównie kobiety; ma on przyznawać pożyczki przede wszystkim kobietom, choć mężczyźni też będą mogli założyć w nim konto. W Indiach tylko 26 proc. kobiet ma konto w banku.

Plany otwarcia specjalnego banku dla kobiet ogłoszono w lutym, gdy Indie były w szoku po brutalnym zbiorowym gwałcie na studentce w Delhi. Kobieta zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

"Smutna rzeczywistość jest taka, że kobiety zmagają się z dyskryminacją i trudnościami w domach, w szkole, w pracy i w miejscach publicznych. Ich emancypacja socjalna, polityczna i ekonomiczna jest odległym celem" - przyznał we wtorek premier. Dodał, że otwarcie banku dla kobiet "jest zaledwie małym krokiem" na drodze tego celu.

Niezależnie od pierwszego państwowego banku dla kobiet, w Indiach działają już banki spółdzielcze kierowane przez kobiety i głównie dla nich przeznaczone.

Nowy bank, z główną siedzibą w Delhi, ma do marca otworzyć 25 agencji. Kieruje nim była prezes banku narodowego w stanie Pendżab. Przewiduje się otwarcie 771 agencji w ciągu siedmiu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Indie: Inauguracja pierwszego państwowego banku dla kobiet