Indie znów mają kryzys cebulowy

opublikowano: 02-10-2019, 17:41

Cebula to towar strategiczny w Indiach. Z powodu niedoborów wywołujących gwałtowny wzrost ceny warzywa upadło już w przeszłości co najmniej kilka rządów.

Cena cebuli, która jest wszechobecna w indyjskiej kuchni, wzrosła o ponad 200 proc. we wrześniu w porównaniu z sierpniem. Powodem jest niedobór spowodowany przez zalanie upraw przez deszcze monsunowe. Rząd wprowadził zakaz eksportu cebuli i zaczął aktywnie walczyć z jej gromadzeniem, chcąc spowodować spadek ceny warzywa. Uwolnił także część państwowych rezerw cebuli. Jego działania wywołały jednak gniew rolników, którzy w tym tygodniu wyszli na ulice.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Devinder Sharma, analityk polityki handlowej i żywności powiedział, że rząd spanikował w obliczu wzrostu cen cebuli. Zwrócił uwagę, że po wprowadzeniu zakazu eksportu rolnicy w niektórych regionach Indii dostają z tego powodu 75 proc. mniej za sprzedawaną cebulę.

- To rolnicy cierpią najbardziej z tego powodu – powiedział. - Rolnicy są karani aby konsumenci byli zadowoleni. Inflacja musi być utrzymywana nisko, ale co stanie się z milionami ludzi, którzy produkują tą żywność – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane