Indie zwiększą import złota

opublikowano: 21-01-2020, 07:26

Najnowsze prognozy zakładają, że import złota przez Indie, drugiego co do wielkości konsumenta tego metalu na świecie, może wzrosnąć w 2020 r.

Dane All India Gem & Jewellery Domestic Council organizacji handlowej, która reprezentuje ponad 300 tys. jubilerów w całym kraju, dostawy kruszcu mogą wzrosnąć do 750 ton z szacowanych 690 ton w 2019 r., kiedy to import spadł do najniższego poziomu od 2016 r., gdy wzrost gospodarczy spowolnił, a ceny krajowe wzrosły.

Złoto, biżuteria
Zobacz więcej

Złoto, biżuteria fot. Bloomberg

Eksperci wskazują, że konsumenci już nie będą raczej czekać na głębszą korektę cen. Większa liczba małżeństw od października 2019 r. do czerwca również spowoduje wzrost zakupów złota.

Jedyną inwestycją dla średniej i niższej klasy średniej jest złoto, więc muszą wracać do zakupów, bez względu na ceny – powiedział N. Anantha Padmanaban, prezes All India Gem & Jewellery Domestic Council.

Ceny złota w Indiach wzrosły w ubiegłym roku o prawie 25 proc. co stanowi największy wzrost od 2011 r. i pobiło rekord w tym roku.

Oczekuje się, że indyjska gospodarka będzie rosła w najwolniejszym tempie od ponad dekady, branża jubilerska może wydać około 3 mld rupii (42 mln USD) na promocje w tym roku, aby zwiększyć sprzedaż.

Padmanaban powiedział, że stowarzyszenie zwróciło się do rządu o cofnięcie podwyżki podatku importowego o 2,5 pkt. proc. w związku ze wzrostem przemytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy