Inditex szybko poprawia wyniki, ale nadal są poniżej stanu sprzed pandemii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-06-2021, 08:19

Największy europejski detalista odzieżowy, hiszpański koncern Inditex odnotował w pierwszym kwartale swojego roku obrachunkowego znaczący wzrost sprzedaży i zysk netto. Jednak w obu przypadkach wyniki są nadal słabsze niż przed wybuchem pandemii koronawirusa, donosi Reuters.

Paul Hanna

Właściciel popularnej sieci odzieżowej Zara wypracował w okresie luty-kwiecień 2021 r. zysk netto w kwocie 421 mln EUR. Firmie udało się wyjść na plus odnosząc się do straty z analogicznego okresu 2020 r., która wyniosła 409 mln EUR, ale zysk nadal jest o 1/3 niższy niż przed koronakryzysem.

W spektakularnym stylu, rosnąc o 50 proc. zwiększyły się natomiast przychody ze sprzedaży grupy (w walutach lokalnych dynamika sięgnęła 56 proc.). Osiągnęły pułap 4,94 mld EUR wobec 3,30 mld rok wcześniej. Jednak przed dwoma laty sprzedaż sięgała poziomu 5,93 mld EUR.

W dalszym ciągu dynamicznie rozwija się sprzedaż internetowa, wymuszona zmianami preferencji klientów w związku z restrykcjami i obostrzeniami wprowadzonymi w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się infekcji Covid-19. W pierwszym kwartale podskoczyła (w lokalnych walutach) o 67 proc.

Sprzedaż była wyższa we wszystkich regionach i każdej marce, pomimo faktu, że około 24 proc. godzin handlowych było niedostępnych z powodu blokad i ograniczeń.

Na koniec kwartału Inditex dysponował 7,2 mld EUR gotówki netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane