Indonezja kolejna w kolejce do obniżki stóp

opublikowano: 17-06-2019, 15:39

Perry Warjiyo, stojący na czele indonezyjskiego banku centralnego twierdzi, że instytucja może obniżyć stopy procentowe, podnosząc perspektywę największej gospodarki południowo-wschodniej Azji. Władze monetarne łagodzą politykę w obliczu rosnących ryzyk dla wzrostu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę niską inflację i wzrost gospodarczy, który należy popchnąć, wiemy już, że jest miejsce na obniżenie stopy procentowej - powiedział Warjiyo, nie określając jednak czasu w jakim miałoby dojść do dalszego poluzowania polityki.

Obecnie sytuacja na światowym rynku finansowym jest nadal pełna niepewności, czy to związanych z wojną handlową, bexitem czy geopolityką, co może doprowadzić do odwrócenia przepływów kapitałowych i spowodować ryzyko finansowania deficytu na rachunku bieżącym.

Banki centralne na całym świecie przechodzą na bardziej liberalne nastawienie w polityce pieniężnej, ponieważ starają się przeciwdziałać spowalniającemu popytowi w Indiach, Australii, Nowej Zelandii, na Filipinach i Malezji. Wszystkie z wymienionych krajów przeprowadziły już  obniżki stóp procentowych w ostatnich tygodniach. Podczas gdy gospodarka Indonezji rośnie o około 5 proc., oficjele coraz bardziej obawiają się zagrożeń dla wzrostu, powołując się na eskalację działań handlowych między USA i Chinami.

Indonezyjski bank centralny ma w czwartek ogłosić kolejną zapowiedź stóp procentowych. Jeśli obniży stawkę, będzie to pierwsze cięcie od września 2017 r. i będzie początkiem wycofania się cyklu zacieśnienia, który rozpoczął się w maju ubiegłego roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu