Indonezja: Ponad 3700 zabitych w trzęsieniu ziemi

Polska Agencja Prasowa SA
28-05-2006, 09:15

Bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w sobotę nawiedziło indonezyjską Jawę wzrósł do 3731 osób - powiadomiła w niedzielę agencja AP, powołując się na służby ratownicze.

Bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w sobotę nawiedziło indonezyjską Jawę wzrósł do 3731 osób - powiadomiła w niedzielę agencja AP, powołując się na służby ratownicze.

Ostatnie oficjalne dane pochodzące ze sztabu kryzysowego zorganizowanego w Ministerstwie Spraw Społecznych, mówiły o 3002 ofiarach śmiertelnych. Oczekiwano jednak, że liczba ta wzrośnie.

Większość ofiar to mieszkańcy miasta Bantul, położonego między Yogyakartą a wybrzeżem Oceanu Indyjskiego. Jak podaje agencja AP, zginęło tu 2400 osób, a 80 proc. budynków jest zniszczonych.

Indonezyjski Czerwony Krzyż ocenia, że 200 tys. ludzi opuściło swe domy uciekając przed kataklizmem. Dziesiątki tysięcy mieszkańców spędziło noc pod gołym niebem, na ulicach i polach. Nadal nie działa większość linii energetycznych i telefonicznych. Zniszczone drogi utrudniają akcję ratowniczą.

Żywioł zaatakował w sobotę tuż przed godziną 6 rano czasu lokalnego (godz. 1 w nocy czasu polskiego), kiedy większość mieszkańców spała. Według centrum obserwacyjnego trzęsień ziemi w Dżakarcie siła wstrząsu wyniosła 6,2 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się na morzu, około 50 kilometrów na południe od Yogyakarty.

Jak poinformował PAP zastępca szefa misji ambasady RP w Dżakarcie Jarosław Skowroński, na razie brak doniesień, by w trzęsieniu ucierpieli Polacy. Obecnie na Jawie nie przebywają żadne polskie zorganizowane grupy turystyczne, a koordynujący akcję ratowniczą szpital w Yogyakarcie podał, iż do tej pory nie stwierdzono, by wśród ofiar i poszkodowanych byli cudzoziemcy.

Agencja AP podaje zaś, że podczas trzęsienia zginął obywatel Holandii, ale brak doniesień o innych cudzoziemcach zabitych lub rannych w wyniku kataklizmu.

Benedykt XVI modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji oraz ich rodziny - poinformował Watykan w specjalnym komunikacie. Papież, przebywający z pielgrzymką w Polsce, zachęcił do wytrwałości ratowników i wszystkich, którzy uczestniczą w niesieniu pomocy ofiarom trzęsienia.

Organizacje międzynarodowe i poszczególne państwa zaoferowały Indonezji pomoc humanitarną. 2,5 mln USD przeznaczą na ten cel Stany Zjednoczone, prawie 2,3 mln - Australia; 2 mln - Chiny, 1,8 mln Kanada.

Komisja Europejska poinformowała, że na pomoc dla ofiar trzęsienia wyasygnuje 3 mln euro. Pomoc zadeklarowały ponadto poszczególne państwa unijne. Akcję zbierania funduszy rozpoczął Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Sobotnie trzęsienie ziemi to największa klęska w Indonezji po tragicznym tsunami w 2004 roku. Zginęło wówczas, według oficjalnych danych, 131.934 osób, a liczba zaginionych wyniosła 37.066 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Indonezja: Ponad 3700 zabitych w trzęsieniu ziemi