Indonezja przestała być krainą zysków

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 26-08-2013, 00:00

Giełda w Dżakarcie wzrosła od 2009 r. ponad 260 proc. Rynek ugiął się jednak pod ciężarem spowolnienia w Chinach.

Przez ostatnie trzy miesiące główny indeks Jakarta Composite stracił prawie 20 proc. Potwierdza to tezę analityków z Morgana Stanley’a, którzy postawili Indonezję obok gospodarek Brazylii i Południowej Afryki jako najbardziej narażonych na spowolnienie w Chinach, efekty wygaszania QE3 i odpływ kapitału z emerging markets. Ze względu na szybki wzrost gospodarczy Indonezja zaliczana była do azjatyckich tygrysów. Po kryzysie z 2008 r. kapitał płynął na tamtejszy rynek szerokim strumieniem i podobnie jak w Turcji indeksy biły rekordy, mimo że indonezyjskie spółki sporo eksportują m.in. do Chin, gdzie ostatnio nie wiedzie sie najlepiej. Od maja jednak giełdę zdominowali sprzedający.

— Załamanie na indonezyjskim parkiecie przyszło wraz z silną przeceną na giełdach w Chinach. Było to następstwem słabej koniunktury gospodarczej Państwa Środka i obniżenia perspektyw jego wzrostu na kolejne lata — tłumaczy Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych w Quercus TFI.

Zdaniem Rafała Matulewicza, dyrektora ds. inwestycji w PKO TFI Indonezja była beneficjentem luźnej polityki FED. Kraj o wysokim deficycie obrotów bieżących korzystał z taniego finansowania na światowym rynku długu.

— Zapowiedź ograniczenia QE3 wpłynęło na wyprzedaż na globalnym rynku obligacji. Uderzyło to szczególnie w kraje podatne na finansowanie. Negatywny wpływ miała też korekta na rynku surowcowym. Hossa na rynku została złamana, choć możliwe są krótkoterminowe odbicia w górę — dodaje Rafał Matulewicz.

Marek Buczak uważa, że Indonezja wciąż zasługuje na miano tygrysa azjatyckiego, który w kolejnych latach będzie rozwijał się dynamicznie.

— Indonezja bardzo przypomina Turcję. Zachowanie się indeksów giełdowych w tych krajach jest ze sobą skorelowane. W mojej opinii rynek przereagował i powinno dojść do pewnej normalizacji — dodaje Marek Buczak.

Krajowi inwestorzy, którzy wierzą w długoterminowe perspektywy azjatyckiego tygrysa, mogą kupić jednostki uczestnictwa funduszu BNP Paribas Equity Indonesia lub skorzystać z oferty ETF w DM BZ WBK, DM PKO BP lub internetowym DifBroker.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indonezja przestała być krainą zysków