Indyjska gospodarka wykazuje sygnały odbicia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-11-2020, 06:38

Po fatalnym drugim kwartale dla indyjskiej gospodarki, trzeci – zdaniem ekonomistów – pokazał symptomy odreagowania. Liczą oni na systematyczny wzrost popytu konsumpcyjnego na fali optymizmu związanego z potencjalnymi szczepionkami przeciw Covid-19, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według najnowszych sondaży, mediana prognoz ekonomistów zakłada, że PKB trzeciej co do wielkości azjatyckiej gospodarki spadł w kwartale do września 2020 r. o 8,8 proc. po tym jak rekordowo zapikował w okresie kwiecień-czerwiec 2020 r. o 23,9 proc. Ujemna dynamika za III kw. oznaczać będzie wejście gospodarki w techniczną recesję.

Zdecydowanie lepsze oczekiwania są wobec bieżącego kwartału. Zakładany jest bowiem około 3 proc. wzrost. Niestety ma on spowolnić do 0,5 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2021 r.

W całym bieżącym roku finansowym kończącym się w marcu 2021 r. PKB ma odnotować 8,7 proc. zniżkę, największa od co najmniej czterech dekad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane