Inflacja, bezrobocie i PMI w eurolandzie

PAP, DI
opublikowano: 01-04-2019, 11:13

Eurostat poinformował w poniedziałek o inflacji w marcu i bezrobociu w lutym w eurolandzie. Wcześniej Markit podał PMI w marcu dla strefy euro.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,4 proc. w marcu w ujęciu rdr, podał Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w pierwszym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,5 proc. W lutym ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,5 proc. rdr.
CPI bazowy rdr wzrósł w marcu o 0,8 proc., po wzroście w lutym o 1,0 proc. i wobec szacunków dla marca wzrostu o 0,9 proc.

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,8 proc., wobec 7,8 proc. w poprzednim miesiącu,  poinformował Eurostat. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 7,8 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 6,5 proc., wobec 6,5 proc. w poprzednim miesiącu.

W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 3,5 proc. wobec 3,6 proc. w styczniu, podał Eurostat.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 47,5 pkt. wobec 49,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 47,6 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu