Inflacja mocno spada, a rynek akcji rośnie

Paweł Kubisiak
opublikowano: 17-10-2001, 00:00

Wtorkowa sesja przyniosła zdecydowany powrót popytu na warszawski parkiet. Poprawę koniunktury wywołały informacje o rekordowo niskiej inflacji we wrześniu i sprzedaży pakietu akcji TP SA.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja roczna wyniosła 4,3 proc. wobec oczekiwań na poziomie 4,6 proc. Tak niska inflacja, połączona z uformowaniem nowego rządu, daje szanse na redukcję stóp na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Pozytywnym sygnałem dla rynku są też oszczędnościowe i podatkowe plany rządu Leszka Millera. Koalicja chce opodatkować odsetki od oszczędności bankowych, rezygnując z opodatkowania zysków z giełdy.

Nastroje inwestorów poprawiła informacja o transakcji pakietowej na 175 mln akcji TP SA o wartości 3,66 mld zł, po której konsorcjum France Telecom – Kulczyk Holding zwiększy swój udział w kapitale spółki do 47,5 proc. Po tej informacji akcje narodowego operatora zyskały ponad 5 proc. Mocno wzrosły również pozostałe blue chipy, w tym Elektrim, KGHM i PKN Orlen oraz sektor bankowy.

Sytuację na rynku akcji poprawiła dobra koniunktura giełd strefy euro, które od otwarcia wykazywały tendencje wzrostowe. Skorzystały na tym zwłaszcza spółki technologiczne, z Interią na czele, która zyskała aż 50 proc. Od minionej środy kurs spółki rósł codziennie ponad 10 proc. i wydaje się, że przyczyną wzrostów mogą być internetowe plany jej udziałowca RMF FM.

Dużą rolę na najbliższych sesjach odegrają publikacje raportów kwartalnych. W USA wyniki podadzą czołowe blue chipy, w tym IBM i Intel, a pod koniec tygodnia wyniki przekazywane do GUS podadzą polskie spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Inflacja mocno spada, a rynek akcji rośnie