Inflacja w Argentynie wzrosła do 47,6 proc.

opublikowano: 16-01-2019, 09:25

Argentyńskie peso drastycznie osłabiło się względem amerykańskiej waluty, co mocno odbiło się na inflacji w kraju.

Stopa inflacji w Argentynie wzrosła do 47,6 proc. Według krajowego urzędu statystycznego Indec, w szczególności wzrosły w ubiegłym roku ceny żywności i transportu. Stopa inflacji w Ameryce Południowej jest jedną z najwyższych na świecie. Ostatni tak gwałtowny wzrost cen miał miejsce w 1991 r. W 2019 r. rząd przewiduje stopę inflacji na poziomie około 23 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W zeszłym roku Argentyna znalazła się pod znaczną presją ekonomiczną. Prezydent Mauricio Macri jak dotąd nie zdołał zmniejszyć ogromnego deficytu publicznego i zwiększyć konkurencyjności przemysłu. W wyniku podwyżek stóp procentowych w USA inwestorzy przekierowują kapitał z rynków wschodzących z powrotem na rynek amerykański, co również wywiera presję na argentyńską gospodarkę.

W ubiegłym roku dolar zyskał dobre 100 procent w stosunku do peso –co było najsilniejszym osłabieniem argentyńskiej waluty od 2002 r. W związku z zawirowaniami na rynkach finansowych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał Argentynie pomoc finansową w wysokości 56 mld USD.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu