Czytasz dzięki

Inflacja w Argentynie wzrosła do 47,6 proc.

opublikowano: 16-01-2019, 09:25

Argentyńskie peso drastycznie osłabiło się względem amerykańskiej waluty, co mocno odbiło się na inflacji w kraju.

Stopa inflacji w Argentynie wzrosła do 47,6 proc. Według krajowego urzędu statystycznego Indec, w szczególności wzrosły w ubiegłym roku ceny żywności i transportu. Stopa inflacji w Ameryce Południowej jest jedną z najwyższych na świecie. Ostatni tak gwałtowny wzrost cen miał miejsce w 1991 r. W 2019 r. rząd przewiduje stopę inflacji na poziomie około 23 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W zeszłym roku Argentyna znalazła się pod znaczną presją ekonomiczną. Prezydent Mauricio Macri jak dotąd nie zdołał zmniejszyć ogromnego deficytu publicznego i zwiększyć konkurencyjności przemysłu. W wyniku podwyżek stóp procentowych w USA inwestorzy przekierowują kapitał z rynków wschodzących z powrotem na rynek amerykański, co również wywiera presję na argentyńską gospodarkę.

W ubiegłym roku dolar zyskał dobre 100 procent w stosunku do peso –co było najsilniejszym osłabieniem argentyńskiej waluty od 2002 r. W związku z zawirowaniami na rynkach finansowych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał Argentynie pomoc finansową w wysokości 56 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane