Inflacja w Australii najwyższa od 32 lat

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-01-2023, 05:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ostatni kwartał ubiegłego roku stał pod znakiem rosnącej w siłę inflacji w australijskiej gospodarce, która była najwyższa od ponad trzech dekad. Zwiększa to szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny podczas lutowego posiedzenia, informuje Bloomberg.

Bank Rezerw Australii
Bank Rezerw Australii
Brendon Thorne/Bloomberg

Według danych Australian Bureau of Statistics, w czwartym kwartale 2022 r. inflacja cen konsumpcyjnych w Australii (CPI) przyspieszyła do 1,9 proc. w ujęciu miesięcznym z 1,8 proc. kwartał wcześniej przebijając oczekiwania ekonomistów. Mediana ich prognoz sugerowała bowiem jej wyhamowane do poziomu 1,6 proc.

Z kolei liczona rok do roku inflacja wyniosła w okresie październik-grudzień 2022 r. 7,8 proc. mocno dynamizując się z poziomu 7,3 proc. rok wcześniej, osiągając najwyższy pułap od 1990 r. W tym przypadku spodziewano się wartości na poziomie 7,5 proc.

Również mocno wzrosła inflacja bazowa, co sugeruje, że presja inflacyjna dotyczy szerokiego spektrum. Wskaźnik nie obejmujący cen żywności i energii zwiększył się do 1,7 proc., zaś roczne tempo przyspieszyło do 6,9 proc., znacznie powyżej prognoz na poziomie 6,5 proc.

Odczyt zaskoczył ekonomistów, którzy nawet upatrywali szans na wstrzymanie podwyżek stóp przez Bank Rezerw Australii. Najnowsze dane wskazują jednak, że podczas posiedzenia zaplanowanego na 7 lutego RBA podniesie referencyjną stawkę o przynajmniej 25 punktów bazowych. Rynek pieniężny wycenia obecnie taką decyzję na ponad 90 proc.

Zdaniem ekspertów, logicznym wydaje się zacieśnienie polityki monetarnej również w marcu o kolejne 25 pb, tak by benchmarkowa stopa gotówkowa wzrosła do 3,60 proc.

W grudniu RBA podwyższył stawkę do 3,1 proc. i deklarował, że uczyni wszystko by sprowadzić inflacje do celu z przedziału 2-3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane