Inflacja w Europie nadal spada

Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
03-06-2014, 16:45

Szacunkowe dane inflacji HICP w Strefie Euro za maj wskazały na jej spadek do 0,5%, czyli znacząco poniżej oficjalnego konsensusu na 0,7%.

Oficjalnego, ponieważ wcześniejsze dane z poszczególnych krajów wskazywały na możliwe rozczarowanie. W związku z tym inwestorzy nie przejęli się już zbytnio niskim odczytem, a euro nawet po nim zyskiwało. Kolejny dzień utrzymujemy się powyżej wsparcia na 1,36 na EURUSD i wydaje się, że do decyzji EBC i przede wszystkim do konferencji Mario Draghiego, sytuacja pozostanie nierozstrzygnięta. W chwili obecnej EURUSD jest dość wyprzedany, dlatego pozycje krótkie nie są już atrakcyjne, ale warto poczekać do czwartkowej sesji z graniem „pod korektę”. Rynek obstawia cięcie stóp procentowych i działania mające na celu pobudzenie akcji kredytowej do przedsiębiorstw (np. przez LTRO). Każdy krok więcej może rozstrzygnąć los euro na kolejne miesiące i definitywnie rozpocząć trend spadkowy. Bez dodatkowych działań kurs EURUSD wcale nie jest skazany na gwałtowne spadki – po prostu inwestorzy mieli już czas wycenić wspomniane wcześniej potencjalne działania.

Złoty osłabia się dziś w stosunku do euro i franka głównie za sprawą korekty na EURUSD. Jeśli chodzi o EURPLN to najprawdopodobniej nadal będziemy pozostawać w okolicy 4,15; natomiast cały czas istnieje szansa na to, żeby płacić za franka 3,35-3,36 zł. Chwilowo oddala się perspektywa ataku USDPLN na poziom 3,07 i ponownie wracamy poniżej 3,05. Złoty pozostaje zatem całkiem mocny patrząc na szeroki rynek w szerszej perspektywie i co więcej, na razie nie ma większych powodów aby taka sytuacja się zmieniła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Inflacja w Europie nadal spada