Inflacja w Indiach nadal sporo ponad celem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-07-2021, 17:44

Inflacja w indyjskiej gospodarce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W kolejnych miesiącach presja pochodzić będzie przede wszystkim ze strony żywności i energii, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według rządowych danych, w czerwcu 2021 r. inflacja detaliczna w Indiach wyniosła 6,26 proc. w ujęciu rocznym i niemal pokryła się z odczytem z maja na poziomie 6,3 proc. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała przyspieszenie dynamiki wzrostu do 6,58 proc.

Poza miesięcznymi wahaniami inflacja od końca 2019 r. utrzymuje się powyżej środka celu inflacyjnego, wzmacniając oczekiwania inflacyjne. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Rezerw Indii (MPC) prawdopodobnie pozostanie skoncentrowany na wzroście, mając na uwadze ryzyko trzeciej fali pandemii, ale członkowie prawdopodobnie będą wyrażać zaniepokojenie w związku z niedawnym przyspieszeniem inflacji, przy braku środków po stronie podaży – ocenił Radhika Rao, ekonomista DBS Bank z Singapuru.

Część specjalistów uważa, że kwestią obecnie nie jest „czy”, ale „kiedy” bank centralny będzie zmuszony do podniesienia stóp procentowych, choć wielu skłania się też do tezy, że czerwcowy wynik może być szczytowym odczytem rok do roku, wspomaganym przez efekty niskiej bazy, które odwracają się po listopadzie. Szacuje się, że inflacja w najbliższych miesiącach wyhamuje do około 5,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane