Inflacja w Indiach najniższa od 15. miesięcy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 12-01-2021, 15:25

Inflacja w Indiach, trzeciej pod względem wielkości gospodarce Azji, wyraźnie wyhamowała. W grudniu znalazła się na najniższym poziomie od 15-tu miesięcy, co może mieć wpływ na decyzję banku centralnego odnośnie poziomu stóp procentowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Indeks cen konsumenckich tzw. inflacja CPI wyniósł w grudniu 2020 r. 4,5 proc. w ujęciu rocznym, wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Statystyki. To najniższa wartość od września 2019 r. Odczyt okazał się niższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wartość rzędu 5 proc. Taki poziom oznacza, że po dziewięciu miesiącach CPI powróciła do przyjętego przez Bank Rezerw Indii korytarza 2-6 proc.

Instytucja po wybuchu pandemii koronawirusa szybko obniżyła stopy procentowe o 115 punktów bazowych, ale od maja 2020 r. nie dokonała już żadnych zmian w ich poziomie, choć w konkurencyjnych gospodarkach w regionie doszło do dalszego luzowania polityki monetarnej.

Ekonomiści spodziewają się, że spowolnienie inflacji skłoni i zachęci RBI do obniżki stóp o 25 pb do 3,75 proc. dla stopy benchmarkowej podczas posiedzenia w lutym. Do sierpnia 2021 r. koszt kredytu może spaść jeszcze do 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane