Inflacja w Polsce najniżej od sierpnia 2007 r.

Marcin Pietrzak Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 15-02-2013, 17:11

Eurodolar kończy tydzień na poziomie identycznym do tego z poniedziałku. Obecnie kurs wynosi 1,3360. W tym tygodniu najważniejsze były wypowiedzi prominentnych przedstawicieli władz monetarnych USA i strefy euro, a w Polsce odczyt inflacji.

Euroland: Gospodarka kurczy się mocniej niż oczekiwano

Tydzień rozpoczął się od posiedzeń Eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro oraz ECOFINu, czyli ministrów finansów Unii Europejskiej. Dodatkowo we wtorek publicznie przemawiali prezes ECB i jego zastępca, odpowiednio: Mario Draghi i Vitor Constancio. Spotkanie Eurogrupy było poświęcone sytuacji Cypru. Przewodniczący tego gremium, Duńczyk Jeroen Dijsselbloem zaprzeczył temu, że nie będzie brane pod uwagę zmuszenie nieubezpieczonych depozytariuszy oraz posiadaczy cypryjskiego długu do partycypowania w kosztach bailoutu (co jest równoznaczne z haircutem).

Obok wydarzeń politycznych ważne były również dane makroekonomiczne – w szczególności produkcja przemysłowa i PKB. Mimo że pierwszy z tych odczytów jest dość historyczny (dotyczy grudnia), to pokazuje, że skala spowolnienia jest duża – w ujęciu rocznym spadła ona o 2,4 proc. a listopadowy odczyt został skorygowany w dół do -4 proc. r/r. Wstępny odczyt PKB za IV kw. również zaskoczył negatywnie. Dynamika kwartalna spadła aż od – 0,6 proc.  wobec odnotowanej poprzednio wartości -0,1 proc. Zaskoczenie było jednak mniejsze niż można by się spodziewać – gospodarki Niemiec, Francji i Włoch również skurczyły się mocniej niż oczekiwano. Mario Draghi podkreśla, że perspektywy na drugą połowę roku są lepsze – ożywienie na świecie powinno zwiększyć eksport strefy euro. Z drugiej strony negatywny wpływ będzie miała konsumpcja, która będzie niższa z uwagi na słabość rynku pracy. W reakcji na ten odczyt kurs EUR/USD spadł o 0,9 proc.

USA: Seria wystąpień członków FOMC

Po drugiej stronie Atlantyku tydzień również zaczął się od przemówień członków amerykańskiej władzy monetarnej. We wtorek przemawiali kolejno Jeffrey Lacker, Charles Plosser, Esther George i Janet Yellen. Ostatnia z członków FOMC (która jest typowana na następcę szefa Fed Bena Bernanke) powiedziała, że osiągnięcie wartości referencyjnych inflacji i stopy bezrobocia wynikających z reguły Evansa nie gwarantuje zacieśniania polityki pieniężnej. Jej zdaniem polityka prowadzona przez Fed powinna skoncentrować się na rynku pracy i jego słabej kondycji. Ważne słowa padły również z ust amerykańskiego podsekretarza Skarbu Laela Brainarda, który powiedział, że starania Japonii mające na celu pokonanie deflacji są wspierane przez USA – w efekcie kurs USD/JPY wzrósł do 94,46.

Dane ze Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu nie zaskoczyły pozytywnie. Produkcja przemysłowa spadła o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Wzrosło natomiast wykorzystanie mocy produkcyjnych (o 0,3 pkt. proc.). Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 341 tys.


Polska: Inflacja najniżej od prawie 6 lat

W ciągu tego tygodnia złoty stracił 0,8 proc. w stosunku do amerykańskiego dolara oraz 0,7 w stosunku do euro. Kurs EUR/PLN wynosi 4,17, a USD/PLN 3,13.

Dane publikowane w tym tygodniu w Polsce wskazują na dalszą dezinflację i pogorszenie się sytuacji w handlu zagranicznym. Deficyt na rachunku bieżącym wyniósł aż -1204 mln euro i było to znaczne odchylenie od konsensusu. Głównym czynnikiem, który spowodował kolejny słaby odczyt deficytu rachunku CA była ujemna wartość eksportu netto, który w ostatnich miesiącach zanotował nawet dodatnie wartości. Tym razem różnica pomiędzy eksportem a importem spadła do poziomu ostatnio odnotowanego w 2010 r. Determinantą sytuacji w handlu zagranicznym będzie pozostawać sektor przemysłowy, a prognozowany przez nas spadek produkcji o 2,8 proc. r/r wpłynie na dalszy spadek wolumenu handlu. Dziś poznaliśmy również odczyt inflacji konsumenckiej za styczeń. Przyspieszenie tempa dezinflacji w takiej skali nie było spodziewane przez większość rynku. W ciągu 5 miesięcy roczna dynamika inflacji spadła o 3,1 pkt. proc. Na obecnym odczycie zaważyły ceny administrowane – chodzi tutaj o obniżkę cen gazu przez PGNiG. Reszta składowych koszyka inflacyjnego nie zaskoczyła.

Niższy odczyt inflacji zwiększył presję na kolejną obniżkę stóp procentowych. Członkini Rady Polityki Pieniężnej Anna Zielińska-Głębocka powiedziała dziś, że nie wyklucza poparcia wniosku o obniżkę w marcu. Pozostajemy zdania, że Rada postawni zrobić pauzę w cyklu i zastosuje strategię wait-and-see.

None
None
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Pietrzak Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane