Inflacja w Wenezueli może przekroczyć... 1 mln proc.

opublikowano: 24-07-2018, 07:46

Inflacja w Wenezueli może poszybować do… 1 miliona procent do końca roku, ponieważ rząd kontynuuje drukowanie pieniędzy na pokrycie rosnącej dziury budżetowej, ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Kryzys jaki ma miejsce w tym południowoamerykańskim kraju jest porównywalny z sytuacją Niemiec w 1923 roku lub Zimbabwe pod koniec lat 2000. – ocenia  Alejandro Werner, szef departamentu Western Hemisphere w MFW. Prognozuje, że gospodarka Wenezueli skurczy się aż o 18 procent w 2018 r. - trzeci rok z rzędu notując ujemną dwucyfrową zmianę. W dużej mierze to rezultat systematycznie spadającej produkcji ropy.

Boliwary wenezuelskie
Zobacz więcej

Boliwary wenezuelskie fot. Bloomberg

Załamanie się koniunktury gospodarczej, hiperinflacja i rosnące pogarszanie się zaopatrzenia w dobra publiczne, a także niedobory żywności po cenach subsydiowanych, spowodowały duże przepływy migracyjne, które spowodują nasilenie skutków ubocznych dla krajów sąsiednich - twierdzi Werner.

Wenezuela cierpi z powodu dramatycznego załamania gospodarczego, wywołanego w znaczącym stopniu przez gwałtowny spadek cen ropy jaki miał miejsce przed prawie czterema laty, a władze odmówiły wprowadzenia koniecznych reform gospodarczych by dostosować kraj do nowej sytuacji. Zamiast głębokiej restrukturyzacji wprowadzono szereg mechanizmów kontroli cen i wymiany towarowej, co doprowadziło do powstania dodatkowych patologii.

Podczas gdy setki tysięcy Wenezuelczyków uciekają z powodu głodu i rosnących cen, prezydent Nicolas Maduro utrzymuje, że kryzys jest wynikiem "wojny gospodarczej" toczonej przez jego politycznych przeciwników w kraju i za granicą. Gdy gospodarka się załamała, władze przestały regularnie publikować wskaźniki ekonomiczne. 

Ekonomiści zmuszeni są obecnie do opierania się o niezależne szacunki dostarczane przez organizacje międzynarodowe, banki, a nawet kongres Wenezueli, aby móc śledzić rozwój sytuacji w tym kraju i przebieg krachu gospodarczego.

Cafe Con Leche Index, opracowywany przez agencję Bloomberg, który śledzi cenę filiżanki kawy serwowanej w piekarni we wschodniej często stołecznego Caracas, wskazuje, że inflacja przekroczyła poziom 60 tys. proc. w ciągu ostatniego roku i obecnie mocno przyspiesza, osiągając roczną stawkę prawie 300 tys. proc. w ciągu minionych trzech miesięcy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy