Inflacja we Francji wyższa niż oczekiwano

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2024-05-31 09:07

Wstępny odczyt inflacji we Francji w maju pokazał 2,7 proc. w ujęciu rocznym, zharmonizowanym. W kwietniu inflacja wynosiła 2,4 proc. Oczekiwano jej wzrostu do 2,5 proc. w maju.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

W kwietniu inflacja wynosiła 2,4 proc. Oczekiwano jej wzrostu do 2,5 proc. w maju.

W ujęciu miesięcznym ceny rosły o 0,2 proc. W kwietniu wzrost cen wynosił 0,6 proc.

W ujęciu niezharmonizowanym inflacja roczna spadła we Francji w maju do 2,2 proc. Oczekiwano, że utrzyma się na poziomie z kwietnia, kiedy wynosiła 2,4 proc. W ujęciu miesięcznym inflacja była zerowa, a spodziewano się 0,2 proc. wzrostu cen. W kwietniu rosły o 0,5 proc.

Publikowane w ostatnich dniach wstępne dane o inflacji w maju m.in. w Niemczech i Hiszpanii również pokazały jej większy niż oczekiwano wzrost.

W piątek podane zostaną wstępne dane o inflacji w całej strefie euro. Oczekiwany jest wzrost do 2,5 proc. z 2,4 proc. w kwietniu.