Inflacja wymyka się prognozom

opublikowano: 04-04-2018, 12:08
aktualizacja: 04-04-2018, 12:09

Nici z oczekiwanego przez ekonomistów przyspieszenia CPI. Zniknęła perspektywa rychłych podwyżek stóp procentowych.

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu rosły w tempie 1,3 proc. r/r – podał GUS w ramach tzw. szybkiego szacunku. Powiedzieć, że inflacja po raz kolejny nie sprostała oczekiwaniom ekonomistów, to w tym przypadku za mało. Marcowy odczyt okazał się nie tylko niższy od prognoz (mediana prognoz Bloomberga sugerowała wzrost o 1,7 proc. r/r), ale i wyniku z lutego, gdy ceny rosły w tempie 1,4 proc. r/r.

Zobacz więcej

fot. Grzegorz Kawecki

- Warto dodać, że inflacja obniżyła się w marcu, w ujęciu rocznym, nawet mimo zeszłorocznej bazy odniesienia, która powinna była wywindować ją nieco w górę – podkreśla Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Dokładną strukturę marcowej inflacji GUS opublikuje w połowie miesiąca. Na dzień dzisiejszy wiemy, że w ujęciu r/r ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,7 proc., energii 1,9 proc., a paliw spadły o 2,3 proc. Analogiczne w przypadku ujęciu m/m mamy spadki o 0,1, 0,2 i 0,9 proc. (cały CPI w samym tylko marcu obniżył się o 0,1 proc.).

Bez względu na to, co było przyczyną, potencjalne konsekwencje dla polityki monetarnej wydają się jednoznaczne.

„Marcowy wstępny odczyt CPI to kolejny bodziec do obniżenia całej prognozowanej ścieżki inflacji na ten rok. Wydaje nam się, że w obliczu dalszego spadku CPI i inflacji bazowej w marcu w tym roku trudno może być o powrót inflacji do chociażby 2 proc. r/r. W rezultacie, RPP może utwierdzać się w przekonaniu, że utrzymywanie stałych stóp wydaje się być najlepszą odpowiedzią na obecny układ danych makroekonomicznych” – komentuje zespół ekonomistów BZ WBK.

„Dzisiejsza publikacja ostatecznie przekreśla szansę na podwyżki stóp w 2018. Jednocześnie, dostarcza ona mieszanych informacji co do perspektyw na 2019” – wtóruje ekipa z PKO BP.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy