Inflacja znów zaczyna grozić gospodarce

Marek Matusiak
opublikowano: 19-10-1999, 00:00

Inflacja znów zaczyna grozić gospodarce

INFLACYJNE ZAŁAMANIE: Tak wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w ostatnich dwóch miesiącach nie można było przewidzieć.

Przez siedem pierwszych miesięcy roku sytuacja wydawała się aż nadto klarowna. Odnotowywane wzrosty cen towarów i usług konsumpcyjnych coraz dobitniej zdawały się potwierdzać oceny wielu specjalistów, którzy twierdzili, że zapis w tegorocznym budżecie o wskaźniku inflacji wynoszącym pod koniec roku 8,1 proc. jest zbyt pesymistyczny. W tym też okresie instytucje i urzędy przebijały się optymistycznymi szacunkami: z prognozy resortu gospodarki wynikało, że tegoroczna inflacja (grudzień do grudnia) wyniesie 7,3 proc., resort finansów wyliczał, iż ukształtuje się ona na poziomie 7-7,2 proc., Rządowe Centrum Studiów Strategicznych stawiało na 7,5 proc., a niezależne ośrodki i instytuty badawcze uważały, że inflacja zamknie się w przedziale 7-7,6 proc. Kamyczek wrzucić trzeba także do własnego ogródka. „Inflacja na pewno nie zagrozi gospodarce” — ten i podobne tytuły były leitmotivem kilku publikowanych w tym okresie naszych komentarzy.

I OTO STAŁO SIĘ! Ostatni komunikat Głównego Urzędu Statystycznego, który stwierdził, że wrześniowy wzrost wskaźnika inflacji — 1,4 proc. — był drugim co do wielkości (po styczniu, gdzie wyniósł 1,5 proc.) w tym roku, ostatecznie zachwiał wiarę w możliwość zduszenia inflacji poniżej przewidywanego poziomu. Po dziewięciu miesiącach bowiem inflacja wzrosła już o 8,0 proc. Mało tego — jej wskaźnik jest niższy zaledwie o 0,3 pkt proc. od odnotowywanego przed rokiem. Jak wielki jest to regres w stosunku do poprzednich miesięcy, niech świadczy fakt, iż jeszcze w maju wynosiła 6,4 proc. wobec 13,3 proc. odnotowywanych rok wcześniej.

NA TAK ZNACZNĄ dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych najbardziej wpłynął najwyższy od początku roku wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz większy niż w poprzednich dwóch miesiącach — usług konsumpcyjnych. O ile usługi od dawna nazwać można lokomotywą inflacji, bowiem ich rosnące ceny zawsze miały największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji, o tyle duża podwyżka cen żywności we wrześniu jest pewnym zaskoczeniem. W miesiącu tym zwiększyły się one o 2,5 proc., przy czym ceny warzyw podniesiono aż o 19,5 proc., a owoców — o 9,8 proc. Masło zdrożało średnio o 9,4 proc., jaja — o 8,0 proc., zaś cukier... o 41,1 proc.!

ŻYWNOŚĆ nie jest jedynym „winowajcą”. Do gwałtownej zwyżki wskaźnika inflacji przyczyniły się kolejne podwyżki cen paliw, co natychmiast znajduje bezpośrednie odbicie we wzroście cen zarówno usług, jak i licznych towarów. W pewnej mierze wpływ na to miała dalsza dewaluacja złotego: we wrześniu dolar amerykański zdrożał o 3,3 proc., a marka niemiecka o 2,2 proc. Tym samym zarówno kurs dolara, jak i marki był wyższy niż w grudniu ubiegłego roku — odpowiednio o 17,0 proc. i 5,0 proc.

W SUMIE w okresie styczeń-wrzesień najbardziej podrożały usługi (o 10,1 proc.), a najmniej żywność i napoje bezalkoholowe (o 1,2 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen konsumpcyjnych ogółem w tym okresie miał wzrost cen usług (3,2 pkt proc.) oraz towarów nieżywnościowych (2,8 pkt proc.). Dynamika cen żywności podwyższyła wskaźnik ogółem o 0,36 pkt proc.

TAKIEGO PRZEBIEGU inflacyjnych zdarzeń nie można było przewidzieć. Choć z drugiej strony sygnałem niebezpieczeństwa mogły być wyniki uzyskane w sierpniu, kiedy konsumpcyjne ceny wzrosły o 0,6 proc., podczas gdy w poprzednich latach miesiąc ten z reguły charakteryzował się wyraźnym spadkiem inflacji. Tak czy inaczej, pozostaje teraz dylemat, czy bank centralny powinien podnieść stopy procentowe. Z pewnością przyczyniłoby się to do zdławienia inflacji, ale równocześnie osłabiłoby dynamikę produktu krajowego brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inflacja znów zaczyna grozić gospodarce